Zwyczaje wigilijne

Zwyczaje wigilijne

Najbardziej niezwykłym dniem w całym roku jest bez wątpienia Wigilia przypadająca 24 grudnia. To w tym dniu spotykamy się z naszymi bliskimi. Z Wigilią związanych jest mnóstwo zwyczajów, które w wielu domach są kultywowane do dzisiaj. Poznajmy je bliżej.

Uroczysta kolacja

Kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, zasiadamy do uroczystej kolacji. Przy stole nie może zabraknąć naszych bliskich. Zajadamy najróżniejsze pyszności, ciesząc się własnym towarzystwem.

Opłatek

Zanim zasiądziemy do stołu, tradycja nakazuje podzielić się opłatkiem. Mało kto wie, że opłatek możemy zastąpić zwykłym chlebem. Podczas łamania się opłatkiem składamy sobie najserdeczniejsze życzenia. Bez wątpienia jest to najbardziej wzruszający moment podczas całej kolacji. Niejednokrotnie zdarza się, że w oku pojawi się łza. Zwłaszcza wtedy, kiedy do kolacji zasiądzie mniej osób niż na poprzedniej Wigilii.

Biały obrus i siano

Zgodnie z tradycją stół wigilijny powinien być nakryty obrusem w białym kolorze. Pod nim powinno znaleźć się sianko. Podczas wigilijnej kolacji zrezygnujmy z barwnych obrusów w świąteczne motywy. Pozostańmy wierni tradycji.

Kolędy

Zgodnie z polską tradycją podczas wigilijnej kolacji powinniśmy śpiewać kolędy. Co więcej, kolacja powinna mieć charakter religijny. W związku z tym jeszcze przed dzieleniem się opłatkiem należy odczytać fragment Ewangelii mówiący o narodzeniu się Jezusa. Następnie modlimy się za naszych bliskich zmarłych. W wielu rodzinach Wigilia kończy się wspólnym wyjściem na pasterkę, czyli uroczystą mszę odprawianą o północy.

Postne potrawy

Na wigilijnym stole nie znajdziemy potraw mięsnych. Tradycja mówi, że kolacja wigilijna powinna być postna. W tym wyjątkowym dniu spożywamy więc ryby, potrawy z kapusty i grzybów. Co ważne, nawet do smażenia nie używa się zwierzęcego tłuszczu. Przed wielu laty w Wigilię nie jadano nawet mleka i jajek jako produktów zwierzęcych. Dzisiaj do postu podchodzimy już mniej restrykcyjnie. Tradycja mówi również, że na wigilijnym stole powinno znaleźć się aż dwanaście potraw.

Dodaj komentarz