Pizza hawajska

Pizza hawajska

Pizza to proste danie wywodzące się z Włoch. Dzisiaj cieszy się popularnością także w Polsce. Każdy, kto ma ochotę na pizzę w Poznaniu bez najmniejszego problemu znajdzie pizzerię serwującą pizzę smakującą tak, jak we Włoszech. Jedną z bardziej kontrowersyjnych, a jednocześnie lubianych propozycji jest pizza hawajska. Skąd się wzięła? Czy jest to prawdziwa włoska pizza?

Gdzie powstała pizza hawajska?

Wiele osób uważa, że pizza hawajska to pizza pochodzą ze stanu Hawaje, który wchodzi w skład Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Tymczasem okazuje się, że historia tej pizzy sięga do Kanady. To właśnie tam – w roku 1962 – Sam Panopoulos – otworzył restaurację. Z uwagi na to, że ten grecki imigrant nie miał dużego doświadczenia postawił na oryginalnych. Chętnie eksperymentował, oferując swoim klientom wyjątkowe, nieznane dotąd smaki. Pewnego dnia – przygotowując pizzę – postanowił sięgnąć po ananasa. Co jednak ciekawe, początkowo zaproponowana przez niego pizza nie zyskała popularności. Szybko jednak zaczęła zdobywać kolejnych miłośników. Dzisiaj połączenie ciasta z szynką, ananasem i serem jest prawdziwą bombą smakową znaną w różnych zakątkach świata. Również Polacy uwielbiają pizzę z ananasem. Jest ona jedną z najczęściej zamawianych, a w swojej ofercie ma ją chyba każda pizzeria.

Jak do pizzy hawajskiej podchodzą Włosi?

Prawdziwy Włoch nie tknie nawet pizzy, na której znajduje się ananas. Podróżując do Włoch, warto pamiętać, że nie znajdziemy restauracji, w której serwowano by pizzę z dodatkiem ananasa. Włosi uważają, że dodawanie ananasa do pizzy to prawdziwa profanacja tej włoskiej potrawy. Co ciekawe, podobnie jest z dodatkiem każdego innego owocu. Pizza według włoskiej tradycji nie zawiera żadnych owoców.

Pizza hawajska uważana jest obecnie za jedną z bardziej lubianych. Chętnie sięgają po nią ludzie na całym świecie…z wyjątkiem Włoch. W żadnej włoskiej szanującej się restauracji nie dostaniemy pizzy z dodatkiem nie tylko ananasa, ale żadnych innych owoców. Włoska tradycja wypiekania pizzy nie dopuszcza bowiem takich dodatków.

Dodaj komentarz