Pizza – krótka historia tego włoskiego dania

Pizza - krótka historia tego włoskiego dania

Tradycyjny włoski placek to potrawa, która cieszy się uwielbieniem na całym świecie – i można się o tym przekonać odwiedzając jakikolwiek lokal, w którym serwowana jest pizza (Gdańsk czy jakiekolwiek inne polskie miasto nie jest tu wyjątkiem). To właśnie ta potrawa bardzo często stanowi podstawę menu wielu lokali. A czy znamy jej historię? Dla wielu pizza kojarzy się jedynie ze słoneczną Italią. Jednak jej historia jest znacznie dłuższa.

Pizza wśród starożytnych

Pizza uchodzi za typowo włoskie danie – i sami mieszkańcy Italii twierdza, iż jest to ich narodowe danie. Tymczasem historia pokazuje, iż placek na kształt dzisiejszej pizzy pojawił się już w starożytności. Tutaj warto sobie uświadomić, iż słowo „pizza” pochodzi nie z języka włoskiego, ale z łaciny – słowo „picea” w dosłownym tłumaczeniu oznacza „placek mączny”. I właśnie taki placek był już znany mieszkańcom starożytnej Grecji, Rzymu i Egiptu. Zatem wypiek ówczesnych gospodyń można uznać za protoplastę współczesnej pizzy.

XIX-wieczny Neapol

Osoby traktujące Włochy jako ojczyznę pizzy mają sporo racji – bo to właśnie z włoskiego Neapolu pochodzi pierwsza prawdziwa pizza. Stworzenie tej popularnej potrawy nie było przypadkowe, ale miało swój konkretny cel. Otóż w 1889 roku do Neapolu zawitała królowa Małgorzata, która zapragnęła skosztować lokalnych potraw. Neapolitański piekarz Esposito postanowił podjąć wyzwanie i stworzył potrawę, która podbiła cały świat. Jej podstawą było bardzo cienkie ciasto, na którym kucharz umieścił smakowite i aromatyczne dodatki (takie jak pomidory, ser mozzarella i bazylia). Co warte podkreślenia – kolory wykorzystanych składników były w barwach włoskiej flagi, co bardzo spodobało się królowej Małgorzacie. W dowód wdzięczności i uznania monarchini pozwoliła nazwać potrawę swoim imieniem – i w ten oto sposób powstała słynna margherita, która do dzisiaj jest jedną z najpopularniejszych odmian pizzy. I chociaż od tego czasu minęło ponad 130 lat, to cały czas jest ona przygotowywana według tradycyjnej receptury.

Pizza to potrawa, która jest z nami od bardzo wielu lat. I chociaż kulinarne upodobania i gusty ludzi na całym świecie cały czas się zmieniają, to włoski placek nic nie traci na popularności – to cały czas najpopularniejsza potrawa na świecie.

Zobacz na: https://www.pizzadominium.pl/lokale/gdansk-c-h-alfa-gdansk!

Dodaj komentarz