Zwyczaje noworoczne

Zwyczaje noworoczne

Większość z nas nawet nie wie, że z końcem Starego, a początkiem Nowego Roku związane są rozmaite zwyczaje i obyczaje. Postaramy się je nieco przybliżyć, zaskakując nie jedną osobę.

Zwyczaje noworoczne w Polsce

Zwyczajem kultywowanym przez osoby w różnym wieku jest oczywiście sylwestrowa zabawa, która może mieć bardzo różną postać. Możemy żegnać Stary Rok na eleganckim balu bądź tak zwanej domówce. Nie można zapominać, że zaledwie kilka sekund po nadejściu Nowego Roku odpalamy sztuczne ognie i otwieramy szampana. Tradycją jest składanie sobie noworocznych życzeń. W tradycji katolickiej 31 grudnia to dzień, w którym odprawiane jest uroczyste nabożeństwo. Warto pamiętać, że jaki 1 stycznia, taki cały rok (podobnie jak Wigilia). Dlatego nie kłóćmy się z bliskimi, nie płaczmy, nie krzyczmy na siebie nawzajem.

Zwyczaje noworoczne w Wielkiej Brytanii

Jeśli spędzamy ostatni wieczór w roku w Londynie, koniecznie musimy udać się nad Tamizę w pobliże tak zwanego London Eye. To właśnie w tym miejscu Londyńczycy zbierają się, aby obserwować pokaz sztucznych ogni. Nie zdziwmy się, jeśli otaczający nas ludzie zaczną śpiewać „Auld Lang Syne”, czyli tradycyjną szkocką piosenkę. Zgodnie z tradycją ma ona przypomnieć nam naszych starych i nowych przyjaciół. Anglicy o północy otwierają znajdujące się na tyłach domu drzwi po to, aby wypuścić Stary Rok.

Zwyczaje noworoczne w Niemczech

Według niemieckiej tradycji fajerwerki, które odpalamy o północy mają za zadanie odpędzić złe duchy. Niemcy obdarowują się również drobiazgami, które mają przynieść szczęście. Podobnie jak u nas, ostatnią noc w roku spędzają na pełnej radości zabawie w przyjaciółmi i bliskimi.

Zwyczaje noworoczne we Fracji

Podobnie jak Niemcy, również Francuzi kultywują zwyczaj drobnych podarunków. Co ważne, otrzymują je jednak dzieci oraz osoby świadczące na naszą rzecz rozmaite usługi, na przykład kominiarze. W Nowy Rok na stole koniecznie musi pojawić się pasztet z gęsich wątróbek. Rarytasem jest indyk pieczony z kasztanami.

Dodaj komentarz