Zwyczaje noworoczne, które warto znać

Jak wybrać sprzęt do salonu fryzjerskiego i kosmetycznego?

Zwyczaje noworoczne, które warto znać

Z ostatnim dniem roku i pierwszym dniem Nowego Roku związane są rozmaite zwyczaje i przesądy, o których pamiętają tylko nieliczni. Spróbujemy je nieco przybliżyć.

Przede wszystkim należy zatroszczyć się o to, aby zarówno w Sylwestra, jak i Nowy Rok niczego w domu nie zabrakło. Ma to zapewnić pomyślność i obfitość na wszystkiego miesiące Nowego Roku. Jeśli mamy jakieś długi lub coś pożyczonego, musimy pamiętać, że wszystko oddać przed Sylwestrem.

Wszystko po to, aby nie wchodzić w Nowy Rok z długami

Jeśli mamy jakieś przykre wspomnienia, których chcemy się pozbyć, należy spisać je odręcznie na kartce, a następnie wrzucić w ognisko rozpalone w Sylwestra. Ogień sylwestrowy oczyszcza i przynosi zapomnienie. UWAGA: w Sylwestra nie sprzątamy. Możemy bowiem przypadkiem wymieść nie tylko kurz, ale również szczęście.

Zgodnie z kaszubską tradycją Stary Rok należy wypędzić, urządzając po wsi hałaśliwy obchód, któremu towarzyszą śpiewy oraz klekotki. Ciekawostką jest fakt, że zwyczaj wyprawiania wystawnych imprez w noc sylwestrową pochodzi z XIX wieku. Upowszechnił się w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Większość z nas wierzy, że jaka Wigilia, taki cały rok. Podobnie jest z sylwestrowym wieczorem

To, w jaki sposób go spędzimy wpływać ma na szczęście i powodzenie w nadchodzącym Roku.

Panny mogą w wieczór sylwestrowy sprawdzić czy w nadchodzącym roku będą cieszyły się powodzeniem u płci przeciwnej. W sylwestrową noc należy włożyć coś nowego i szczególnie zatroszczyć się o swój wygląd. To sposób na to, aby zapewnić sobie szczęście w miłości. W niektórych regionach do dzisiaj wierzy się, że pierwsze męskie imię, jakie panna usłyszy, gdy wybije północ to imię jej przyszłego męża.

Nadal wierzy się, że jeśli w Nowy Rok próg domu jako pierwszy przekroczy mężczyzna, to zapewni to szczęście i powodzenie. Warto pamiętać, że kobieta przynosi pecha. Dlatego nigdy panie nie powinny wybierać się do sąsiadów, przyjaciół i rodziny z noworocznymi życzeniami. W wielu domach do dzisiaj przestrzega się tej tradycji.

Dodaj komentarz