Wigilia zgodna z tradycją

Wigilia zgodna z tradycją

Żyjemy w coraz większym pospiechu. Wigilia jest ty dniem w roku, kiedy zwalniamy tempo. Pielęgnujemy tradycję, przekazujemy ją swoim dzieciom i wnukom.

Opłatek

To symbol miłości, przebaczania i pojednania. Dzielenie się opłatkiem jest najważniejszym, a jednocześnie najbardziej wzruszającym momentem wigilijnej wieczerzy.

Szopka

Tradycja szopek wywodzi się od ludowych jasełek i obwoźnych teatrzyków kukiełkowych. Mają one swoje źródła w średniowiecznych misteriach kościelnych. Budowa szopek w Europie stała się popularna w XIII wieku. Pierwsza została zbudowana w roku 1223 przez świętego Franciszka z Asyżu.

Choinka

Zwyczaj ten dotarł na ziemie polskie z Niemiec w XVIII wieku. Dawniej wieszano na niej jabłka – nie tylko jako symbol zdrowia, ale także na pamiątkę Adama i Ewy -, orzechy, ozdoby ze słomy, opłatka, bibuły. Zapalano także świeczki i wieszano łańcuchy. Ozdoby wykonywano przez cały okres adwentu. Dzisiaj świeczki zastąpiły elektryczne lampki, a ozdoby z bibuły zastąpiły szklane bombki. Raczej też nie wieszamy na choince jabłek i orzechów.

Kolędy

Początkowo nie były pieśniami liturgicznymi, tworzono je w domach. Tekst pierwszej zapisanej polskiej kolędy pochodzi z roku 1424. Zaczyna się ona od słów „Zdrów bądź królu anielski”. Termin kolęda odnoszący się do pieśni religijnych o narodzeniu Chrystusa zaczął być używany dopiero w wieku XVII. Oprócz kolęd śpiewano także pastorałki. Ich teksty bardzo często odnosiły się do aktualnej sytuacji politycznej. W okresie II wojny światowej tworzono kolędy o wydźwięku patriotycznym bazując na tekstach kolęd śpiewanych podczas liturgii. Autorami polskich kolęd byli między innymi: Franciszek Karpiński, ksiądz Piotr Skarga, Mikołaj Sęp-Sarzyński. Część bardzo dzisiaj popularnych kolęd (między innymi „Anioł pasterzom mówił” została przetłumaczona z języka łacińskiego.

Polska Wigilia ma wyjątkową moc, do rodzinnego domu przyjeżdża się na wigilijną kolację nawet z bardzo odległych zakątków świata. W żadnym innym chrześcijańskim kraju Europy nie ma tak uroczystego charakteru jak w Polsce.

Dodaj komentarz