Boże Narodzenie i Wigilia zgodne z tradycją

Zabiegi na piękne ciało

Boże Narodzenie i Wigilia zgodne z tradycją

Jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich jest Boże Narodzenie. W Polsce jest to święto bardzo rodzinne. Wiele osób świadomie podtrzymuje świąteczne zwyczaje i rytuały.

Opłatek

Zajmuje najważniejsze miejsce na wigilijnym stole. Jest znakiem przyjaźni i miłości, symbolem pojednania i przebaczania. Dzieląc się opłatkiem składamy sobie życzenia, przepraszamy za wyrządzone przykrości i krzywdy. Poza Polską i Litwą zwyczaj dzielenia się opłatkiem nie jest znany.

Pierwsza gwiazdka

Do uroczystej kolacji wigilijnej zasiadamy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Przypomina nam ona o gwieździe betlejemskiej, która zgodnie z tekstem Ewangelii napisanej przez świętego Łukasza doprowadziła do miejsca narodzin Chrystusa pasterzy i Trzech Mędrców ze Wschodu.

Choinka

Dawniej w Wigilię u pułapu wieszano wierzchołek świerku, sosny lub jodły. Miał on chronić dom i jego mieszkańców przed złymi mocami. Zwyczaj strojenia choinki dotarł do nas z Niemiec z XVIII wieku. Początkowo strojenie choinki nie spotkało się z przychylnym przyjęciem Kościoła. Bardzo szybko jednak temu sięgającemu czasów pogańskich zwyczajowi została nadano chrześcijańska symbolika.

Dodatkowe nakrycie

Stawianie dodatkowego nakrycia na wigilijnym stole jest wyrazem pamięci o zmarłych członkach rodziny. Ale jest także wyrazem pamięci o bliskich, którzy w ten szczególny wieczór nie mogli razem z nami zasiąść do stołu. Jest przeznaczone także dla niezapowiedzianego gościa, który w ten szczególny wieczór może zapukać do drzwi naszego domu.

Jemioła

Całowanie się pod zawieszaną pod sufitem jemiołą to jedne z bardziej popularnych zwyczajów bożonarodzeniowych. On także sięga czasów pogańskich. Im więc owoców na gałązkach jemioły, tym lepiej. Kiedy jemioła zaschnie, nie wyrzucajmy jej. Przechowajmy ją do następnej Wigilii, wtedy szczęście będzie nam towarzyszyło przez cały rok.

Poinsecja

Zwyczaj przystrajania mieszkań i domów kwiatami poinsecji jest bardzo młody. Sięga lat 50. XX wieku. Roślina ta ma nam przypominać gwiazdę betlejemską.

Dodaj komentarz