Kolędy: pieśni o narodzeniu Pańskim

Kolędy: pieśni o narodzeniu Pańskim

Kolędy to najbardziej popularne pieśni religijne. Śpiewamy je (a może raczej powinniśmy) podczas wigilijnej wieczerzy, w kościołach, ale czasem także jako dziecięcą kołysankę. Ich popularność trwa od XVI wieku i nic nie wskazuje na to, że nagle kolędy przestaną być popularne. Jakie kolędy są śpiewane najczęściej?

Bóg się rodzi

To popularna nazwa kolędy „Pieśń o narodzeniu Pańskim”. Jej słowa pod koniec XVII wieku napisał Franciszek Karpiński – wybitny polski poeta doby oświecenia. Po raz pierwszy kolęda została zaśpiewana w roku 1792 w kościele farnym w Białymstoku. Melodię napisał Karol Kurpiński inspirując się polonezem koronacyjnym króla Władysława IV.

Ach ubogi żłobie

Autor tej kolędy nie jest znany. Powstała ona pod koniec XVIII wieku. Melodię obecnie śpiewanej kolędy skomponował Piotr Studziński pod koniec XIX wieku.

Bracia, patrzcie jeno

Słowa do tej kolędy ułożył Franciszek Karpiński. Imię kompozytora nie jest znane, wiadomo jedynie, że nazywał się Dąbrowski. W różnych częściach naszego kraju melodia kolędy różni się od siebie. W kościołach jest śpiewana niestety coraz rzadziej. Częściej można ją usłyszeć na koncertach kolęd.

Anioł pasterzom mówił

Kolęda ta została przetłumaczona z języka łacińskiego w XVI wieku. Dokładny zapis nutowy tej kolędy został zamieszczony w roku 1838 księdza Michała Mioduszewskiego w jego bardzo obszernym dziele „Śpiewnik kościelny, czyli pieśni nabożne z melodiami w kościele katolickim używane”.

Cicha noc

Jest to kolęda popularna na całym świecie. Przełożono ją na ponad 300 języków. Autorem tekstu jest Joseph Mohr, a kompozytorem Franz X.Gruber. Słowa tej kolędy po raz pierwszy usłyszeli wierni podczas pasterki w Oberdorf koło Salzburga w roku 1818. Prosty tekst i piękna melodia sprawiły, że dzisiaj jest ona jedną z najczęściej wykonywanych kolęd.

Do szopy, hej pasterze

Bardzo popularna, jej tekst znany był przed rokiem 1931. Pochodzi prawdopodobnie z Małopolski. Nie znamy niestety autorów jej melodii i tekstu. Jest często śpiewana w kościołach i wykonywana na koncertach kolęd.

Dodaj komentarz