Tulipany – jedne z najbardziej popularnych kwiatów w kwiaciarniach

Tulipany – jedne z najbardziej popularnych kwiatów w kwiaciarniach

Tulipany należą do najbardziej popularnych kwiatów ciętych. To właśnie dlatego kwiaciarnia, która chce mieć dużą liczbę klientów musi mieć je w swojej ofercie.

Skąd pochodzą tulipany?

Zdecydowana większość osób jest zdania, iż ojczyzną tulipanów jest Holandia. Kwiaty te pochodzą jednak z Imperium Osmańskiego, skąd zostały przywiezione do Europy w XVI wieku. Ogromną popularność zyskały właśnie w Holandii, która dzisiaj jest największym w Europie producentem cebul i ciętych tulipanów.

W jakim okresie są dostępne?

Najwcześniejsze odmiany tulipanów zakwitają w naszych ogrodach w kwietniu. Do kwiaciarni pierwsze cięte tulipany trafiają znacznie wcześniej, bo już w połowie stycznia. Sezon na tulipany kończy się w połowie maja. Na największych giełdach kwiatowych są dostępne także w innych miesiącach. Pochodzą one wyłącznie od producentów z Holandii, co oznacza spore koszty zakupu.

Jak należy przygotować tulipany do sprzedaży?

Na giełdach kwiatowych tulipany sprzedawane są w paczkach po kilkanaście sztuk. Przywiezione do kwiaciarni trzeba więc wypakować z folii, usunąć z nich gumki lub sznurek. Kolejny krok to usunięcie dolnych liści i opłukanie końcówek łodyg pod letnią, bieżącą wodą. Płukanie łodyg ma na celu usunięcie z ich zanieczyszczeń. Następnie koniecznie trzeba podciąć ostrym sekatorem lub nożem łodygi tulipanów. Aby pąki tulipanów rozwijały się wolniej, wstawiamy je zawsze do zimnej wody.

Tulipany i towarzystwo innych kwiatów

Kupując tulipany należy pamiętać o tym, że nie mogą one trafić do wazonu, w którym znajdują się narcyzy. Wydzielany przez łodygi narcyzów śluz sprawia, że tulipany bardzo szybko tracą świeżość. Po kilkugodzinnym kondycjonowaniu w oddzielnych wazonach można połączyć tulipany i narcyzy w jednej kompozycji.

Jakie tulipany kupić?

Do kwiaciarni sprowadzamy wyłącznie tulipany w fazie pąków. Powinien jednak wyraźnie być widoczny ich kolor, czyli pąki powinny się wybarwiać. Kwiaty powinny być zdrowe, o ich dobrej kondycji świadczy intensywnie zielony kolor liści.

Dodaj komentarz