Sylwestrowa noc a zwierzęta

Czy warto na początku inwestować w Lasery, urządzenia wyspecjalizowane?

Sylwestrowa noc a zwierzęta

Dla naszych czworonożnych pupili sylwestrowa noc wiąże się z bólem i ogromnym stresem. Czy możemy pomóc im przetrwać ją w bardziej łagodny sposób?

Spacer na długo przed północą

Większość psów boi się odgłosów fajerwerków i petard. Stąd też właściciele psów powinni na wieczorny spacer wybrać się z psami na długo przed godziną 24. Wtedy na dworze jest jeszcze stosunkowo cicho. Wieczorny spacer nie powinien trwać zbyt krótko. Po długim spacerze pies będzie zmęczony, mniej wrażliwy na hałas i bardziej spokojny. Psa koniecznie wyprowadzamy na spacer na smyczy. Pamiętajmy, aby doczepić do niej identyfikator. W razie nagłego wystrzału jest mniejsze prawdopodobieństwo, że wystraszony ucieknie. Kotów, które są wychodzące w sylwestrowy wieczór raczej nie wypuszczajmy z domu.

Zaciszne miejsce

Przed sylwestrem poszukajmy w swoim domu zacisznego, ustronnego miejsca. W wielu domach najbardziej cichym miejscem jest łazienka. Zanieśmy do niej legowisko swojego pupila i kilka ulubionych zabawek. Aby zagłuszyć dźwięki dochodzące z zewnątrz warto nastawić spokojną muzykę lub odkręcić wodę. Do pobytu w zacisznym miejscu warto naszego czworonożnego przyjaciela przyzwyczaić wcześniej, na dwa tygodnie przed ostatnim dniem roku. Bardzo często psy i koty same poszukują dla siebie kryjówki. Nie wyciągajmy ich z nich na siłę.

Zamykamy okna

Aby w domu błyski i odgłosy petard i fajerwerków były jak najmniej słyszalne i widoczne pozamykajmy szczelnie wszystkie okna i zasłońmy je. Zapalmy także światło – błyski będą mniej widoczne. Odwracajmy uwagę psów i kotów o huków, ale nie przytulajmy ich, aby nie wzmacniać w nich poczucia zagrożenia. Nie stosujmy na własną rękę żadnych środków uspokajających. Jeśli chcemy je podać – odwiedźmy wcześniej lekarza weterynarii, który dobierze odpowiednie dla naszego czworonoga preparaty.

Radosne powitanie Nowego Roku, któremu towarzyszą pokazy sztucznych ogni to dla naszych czworonożnych pupili ogromny stres. Uczyńmy wszystko, aby im pomóc w mniej stresujący sposób przeżyć sylwestrową noc.

Dodaj komentarz