Nowy Rok w Berlinie i w Tajlandii

Nowy Rok w Berlinie i w Tajlandii

Wejście w Nowy rok jest okazją do świętowania na całym świecie. W niektórych miejscach jest on witany wyjątkowo widowiskowo: przy fajerwerkach, które zapierają dech w piersiach lub w otoczeniu szybujących lampionów.

Berlin

W centrum Berlina, pod Bramą Brandenburską odbywa się jedna z największych na świecie imprez sylwestrowych pod gołym niebem. W każdy ostatni dzień roku w zabawie uczestniczy około miliona mieszkańców Berlina i turystów. Największe atrakcje sylwestrowej nocy to odbywające się na kilku scenach koncerty z udziałem niemieckich i zagranicznych gwiazd muzyki rock i pop. Dzięki efektom świetlnym i laserom ulice miasta zamieniają się w ogromną dyskotekę. Przed północą Brama Brandenburska rozświetlana jest wiązkami laserów, wystrzeliwanych jest też około 20 tysięcy sztucznych ogni. Uczestnicy zabawy do białego rana mogą posilać się w rozstawionych namiotach zdaniami kuchni regionalnej i międzynarodowej, nie brakuje także amatorów niemieckiego piwa i trunków pochodzących nie tylko z Niemiec, ale także innych stron świata.

Tajlandia

Mieszkańcy Tajlandii świętują nadejście Nowe Roku aż trzy razy: międzynarodowe 1stycznia, tradycyjne w kwietniu oraz według kalendarza chińskiego, czyli w lutym. Bardzo uroczyście obchodzone jest międzynarodowe nadejście Nowego Roku w miejscowościach turystycznych: Pattayi i Chiang Mai. Jak na całym świecie powitaniu Nowego Roku towarzyszą pokazy sztucznych ogni. Ale oprócz nich puszczane są także wykonane z papieru ryżowego kolorowe lampiony napełnione gorącym powietrzem.

Lampiony

Wypuszczane w niebo lampiony są symbolem odpływających daleko w przestrzeń nieszczęść i smutków. Tysiące lampionów, które unoszą się w powietrzu, który na długo zapada w pamięć turystów. Wszyscy bawią się przy dźwiękach tajskiej muzyki i wspólnie odliczają minuty dzielące od Nowego Roku. Wyznawcy buddyzmu w pierwszy dzień Nowego Roku rozdają mnichom jałmużnę oraz składają ofiary w świątyniach.

W każdym zakątku świata Nowy Rok witany jest wyjątkowo hucznie i radośnie.

Dodaj komentarz