Skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki?

Piękny uśmiech – znak naszych czasów

Skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki?

Nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Skąd jednak wziął się ten zwyczaj?

Geneza

Bożonarodzeniowa choinka pochodzi od aryjskiego drzewa życia. Ślady drzewa życia były odnajdywane wszędzie tam, gdzie od XIX do XVI wieku przed naszą erą dotarł indoeuropejski lud – Ariowie. Inni badacze upatrywali początków świątecznego drzewka w Saturnaliach, które w starożytnym Rzymie obchodzone były od 17 do 23 grudnia. Inni z kolei są zdania, że zwyczaj te pochodzi od germańskiego święta Yule obchodzonego w czasie przesilenia zimowego, czyli 21 grudnia. Germańskie plemiona pogańskie przystrajały na czas święta jodły, wieszały w swoich domostwach gałęzie jemioły.

Czasy nowożytne

Symbole pogańskich świat z czasem zostały połączone z Bożym Narodzeniem obchodzonym mniej więcej w tym samym czasie. Współczesna choinka najprawdopodobniej pojawiła się w pomiędzy XV a XVI wiekiem w Alzacji. W większości krajów ówczesnej Europy w okresie Bożego Narodzenia przystrajano domy wieszanymi u sufitu gałązkami drzew iglastych. W Polsce bardzo często był to czubek ściętej sosny czy świerku. Ścięty czub drzewa wieszano tak, aby wierzchołek skierowany był do dołu. W Polsce nazywano je podłaźniczkami. Podłaźniczki ozdabiano światami (ozdobami wykonanymi z opłatka), wieszano na nich jabłka i orzechy. Z czasem zaczęto zawieszać na nich ozdoby ze słomy, później także z bibuły.

Pojawiły się także misterne pająki ze słomy

W XVIII wieku udekorowana drzewka, czyli choinki pojawiły się w domach niemieckich magnatów. Zwyczaj ten zaczął upowszechniać się dopiero w połowie XIX stulecia. Do Polski zwyczaj ten dotarł za sprawą niemieckich urzędników, kolonistów i żołnierzy,. Jako pierwsi choinki w swoich domach ustawiali warszawscy ewangelicy i niemieccy mieszczanie. Na wieś zwyczaj ten dotarł pod koniec XIX wieku. W niektórych rejonach kraju znacznie później, bo dopiero w latach 20 i 30. XX wieku. Kiedy choinka upowszechniła się w całym kraju, podłaźniczki zniknęły z domów. Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez udekorowanej choinki.

Dodaj komentarz