Ozdoby choinkowe i ich symbolika

Ozdoby choinkowe i ich symbolika

Choinka jest dla wielu osób obowiązkową świąteczną dekoracją. Nie wyobrażamy sobie, aby w Święta Bożego Narodzenia miała nie pojawił się w salonie.

Wprowadza do naszego domu atmosferę świąt, sprawia, że w domu pachnie lasem. Jakie ozdoby pojawiają się na choince? Jaka jest ich symbolika?

Ozdoby choinkowe zmieniły się na przestrzeni wieków

Do tych tradycyjnych zalicza się pierniki, które powinny mieć kształt piernika. Dzisiaj w wielu domach nadal wypieka się pierniki, które następnie są pięknie ozdabiane lukrem po to, aby jeszcze lepiej prezentowały się na choince. Obowiązkowe przed laty były również własnoręcznie przygotowane ozdoby z papieru, wydmuszek, piór, słomy, a nawet wysuszonych traw. Nie można było zapomnieć o jabłkach – najlepiej rajskich, które były na tyle lekkie, że nie obciążały niepotrzebnie delikatnych gałązek. Dzisiaj takie ozdoby są rzadkością. Choinkę najczęściej ubieramy w kolorowe bombki o różnych kształtach. Najdroższe są bombki ręcznie malowane, na których nierzadko dostrzec można zimowe pejzaże.

To, co wieszamy (bądź wieszaliśmy) na choince ma swoją symbolikę. I tak gwiazda, którą umieszczamy na szczycie drzewka ma symbolizować Gwiazdę Betlejemską, która wskazywała drogę Trzem Mędrcom ze Wschodu.

Oświetlenie choinki (początkowo były to świeczki, dzisiaj elektryczne lampki) miało zapewnić nam ochronę przed złymi mocami oraz urokiem rzucanym przez innych. W symbolice chrześcijańskiej miało symbolizować światło Chrystusa dla pogan.

Jabłka wieszane na choince miały być gwarantem zdrowia i urody, a orzechy dobrobytu i siły

Łańcuchy, bez których nie mogła obejść się żadna choinka miały wzmocnić rodzinne więzy, a także uchronić przed kłopotami spadającymi na dom. Dzwonki, które często obecne są wśród choinkowych ozdób symbolizują radosne wydarzenia i dobrą nowinę, anioły zaś miały zapewnić nam opiekę na cały nadchodzący rok.

Ubierając choinkę, warto pamiętać o tradycyjnych ozdobach, które warto na niej umieścić. Nowoczesne bombki, które nierzadko są naprawdę ładne to nie wszystko.

Dodaj komentarz