Od czego zależy wysokość składki AC?

Od czego zależy wysokość składki AC?

Każdy kierowca jest zmuszony do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. W niektórych przypadkach warto jednak także pomyśleć nad dobrowolnym wykupem ubezpieczenia AC. Niestety wiążę się to z opłatą dodatkowej składki. Od czego zależy jej wysokości?

Zakres

ile ubezpieczenie samochodu, jakim jest OC, jest takie same w każdym przypadku, to zakres działania AC wyznacza dobrowolna wola ubezpieczającego. Mówiąc pokrótce, to my decydujemy jak szeroki jest zakres naszego ubezpieczenia. Zasada działania jest tutaj bardzo prosta. Im zakres ubezpieczenia jest szerszy, tym wyższa będzie nasza składka. Dlatego warto zastanowić się zawsze czy dana usługa jest nam na pewno potrzebna.

Statystyki

Ubezpieczenie AC chroni nas także w przypadku kradzieży naszego samochodu. Oznacza to, że towarzystwo ubezpieczeniowe musi ocenić jak realne jest zagrożenie, że dany pojazd zostanie skradziony. W tym celu towarzystwa ubezpieczeniowe wykorzystują policyjne statystyki. Niektóre samochody po prostu cieszą się większą popularnością niż inne, także wśród złodziei. Tak przynajmniej wynika z danych Komendy Głównej Policji. W praktyce oznacza to, że jeśli jesteśmy właścicielami Volkswagena, Toyoty, Hondy czy Audi, to najpewniej zapłacimy nieco wyższą składkę niż posiadacz Skody.

Luksus

Niestety przyjdzie nam też zapłacić więcej, jeśli jesteśmy posiadaczami samochodu luksusowego. W tym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe zakłada bowiem, że naprawa auta z wyższej półki będzie nieco droższa, niż wymiana części w popularnym aucie średniej klasy. Jeżeli dużo czasu spędzamy w trasie, warto przemyśleć wybór ubezpieczyciela i zdecydować się na zakład ubezpieczeniowy specjalizujący się w danym rodzaju aut. Wtedy bowiem możemy liczyć na nieco korzystniejszą składkę w sensie jej wysokości, a także zyskujemy gwarancję specjalistycznych przeglądów i wymianę części na oryginalne. Bardzo wysoka może być też cena ubezpieczenia AC, jeśli chodzi o auta uznawane za sportowe. Tutaj bowiem z założenia ubezpieczyciel podejrzewa nas o skłonności do bardzo szybkiej jazdy, która jak wiemy, jest przyczyną większości wypadków drogowych.

Dodaj komentarz