Jak działa NNW?

Jak działa NNW?

Ubezpieczenie NNW komunikacyjne to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, które jest nam najczęściej oferowane jako dodatek do obowiązkowego ubezpieczania OC.

Jak to działa?

Ubezpieczenie NNW uaktywnia się, kiedy dojdzie do wypadku drogowego w trakcie to którego my lub pasażerowie pojazdu doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu, lub poniosą śmierć. W takim przypadku ubezpieczyciel stwierdza procent uszczerbku na zdrowiu i przekazuje nam odpowiednią kwotę odszkodowania. Wysokość górnej granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela ustala się indywidualnie. Im wyższa kwota, tym lepiej, gdyż przeliczenie wypłaty odbywa się procentowo, w zależności od wielkości uszczerbku na zdrowiu. Jeśli podczas zdarzenia kierowca, ubezpieczający poniósł śmierć, to pełna kwota ubezpieczenia jest przekazywana jego bliskim.

Zalety i warunki

Ubezpieczenie NNW pozwala nam zabezpieczyć siebie, a także naszych najbliższych na wypadek nieszczęścia w postaci utraty zdrowia czy śmierci. Dzięki uzyskanemu odszkodowaniu możemy sfinansować sobie na przykład zabiegi rehabilitacyjne czy opłacić konieczne operacje plastyczne. Z kwoty ubezpieczenia możemy też na przykład wykupić leki czy stosowane urządzenia takie jak wózki inwalidzkie, czy kule. Uprawniona do otrzymania świadczenia osoba to nie tylko właściciel pojazdu i jego pasażerowie, ale także użytkownik samochodu. Musimy jednak mieć świadomość, że nie zawsze dochodzi do wypłaty odszkodowania. Każdy ubezpieczyciel określa własne warunki, na jakich może odmówić wypłaty pieniędzy. Te znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia i przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się z nimi zapoznać. Najczęściej powodem, dla którego ubezpieczyciel odmawia nam wypłaty pieniędzy, jest nasza niefrasobliwość, głupota lub celowe działanie. Ubezpieczyciel z pewnością nie wypłaci nam odszkodowania, jeśli na przykład do wypadku doszło, gdyż doprowadziliśmy do niego z pełną premedytacją. Nie możemy się spodziewać też pieniędzy, kiedy prowadziliśmy pojazd bez uprawnień, pod wpływem środków odurzających czy był on niesprawny.

Dodaj komentarz