Jaką choinkę kupić?

Jaką choinkę kupić?

Choinka to nieodłączny atrybut Bożego Narodzenia. Jaki gatunek wybrać, aby nasza choinka była nie tylko piękna, ale także trwała?

Świerk kłujący

Jest bardzo zgrabnym drzewkiem. Jego igiełki są mocno kłujące, mają srebrzysty odcień. Choinka, zarówno ta w formie ciętej, jak i doniczkowej postoi w naszych domach całkiem długo.

Świerk pospolity

Jest niedrogi, w roli choinki występuje więc najczęściej. Choinka pięknie pachnie, ale będzie najmniej trwała. Bez dostępu do wody igiełki mogą zacząć opadać już po tygodniu. Świerki pospolite sprzedawane są także w doniczkach.

Świerk Conica

To odmiana miniaturowa, tworząca idealny stożek. Jest bardzo delikatną rośliną, nie lubi mrozu, ani wysokich temperatur. Posadzona w donicy sprawdzi się w okresie Bożego Narodzenia jako ozdoba tarasów i balkonów, gdyż na szczęście w okresie Bożego Narodzenia coraz rzadziej zdarzają się silne mrozy. Musimy jedynie pamiętać, aby roślinę dobrze podlać.

Jodła kaukaska

Ma bardzo ładny kształt. Idealnie nadaje się na ciętą choinkę. Jej igiełki nie opadają, ale zasychają na gałązkach. Ma jednak jedną wadę: jest droga. Jodły kaukaskie sprzedawane są także w doniczkach, ale są one jeszcze droższe od ciętych.

Sosna pospolita

Jest bardzo rzadko wybierana jako drzewko bożonarodzeniowe. Ma nieregularny pokrój i rzadkie gałązki. Dla jednych jest to jej największa wada, dla innych wręcz przeciwnie. Sosna pospolita jest bardzo oryginalna, trwała, a przy tym niedroga.

Jałowiec pospolity

Nie jest typowym drzewkiem bożonarodzeniowym. Ale sprawdzi się jeśli mamy niewielkie mieszkanie i szukamy małego drzewka w donicy. W mieszkaniu/ domu nie trzymamy jednak jałowca pospolitego zbyt długo. Musimy go w miarę szybko wystawić na balkon, taras lub do ogrodu. Nie powinien stać w domu dłużej niż dwa tygodnie.

Zwyczaj ubierania choinki narodził się w XVIII wieku w Niemczech. W połowie XIX zwyczaj ten trafił do Polski. Wcześniej w niektórych regionach Polski (między innymi w okolicach Lublina, na Śląsku Cieszyńskim, Podhalu) wieszano podłaźniczki.

Dodaj komentarz