Wigilijne zwyczaje

Usługi salonów kosmetycznych

Wigilijne zwyczaje

W Polsce Wigilia to jeden z najważniejszych dni w roku. Jest dniem bardzo ciepłym i wzruszającym budzącym wiele pozytywnych emocji.

Potrawy wigilijne

W polskiej tradycji kolację wigilijną przygotowuje się od zawsze z darów ogrodu, sadu, lasu, z tego, co w kończącym się roku urodziło się na polu, z darów jezior, stawów i rzek. Na stole nie mogło zabraknąć zupy rybnej lub czerwonego barszczu, pierogów z grzybów, potraw z grochu, kiszonej kapusty.

Potrawy przyrządzano na oleju lnianym

W dawnych czasach pamiętano także o zwierzętach. Dostawały resztki z wigilijnego stołu, do którego dodawano pokruszony kolorowy, specjalnie przeznaczony dla zwierząt opłatek. Wiele potraw dawniej przygotowywanych na wigilijną kolację gotujemy także i dzisiaj. Zwyczajowo pilnujemy, aby na stole znalazło się 12 potraw przygotowanych z płodów ziemi. Większość z nas stara się także, aby spróbować przynajmniej po łyżeczce każdej z potraw. Chcemy sobie bowiem zapewnić szczęście przez cały rok. Zestaw potraw, które znajdą się na wigilijnym stole zależy od rodzinnych tradycji i regionu. Niektóre z potraw, które koniecznie muszą znaleźć się na wigilijnym stole mają magiczną moc: mak, miód, jabłka. Koniecznie też do picia musi znaleźć się kompot przygotowany z suszonych owoców: śliwek, jabłek, gruszek.

Zwyczaje, które są niezależne od regionu

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów wigilijnych jest stawianie na stole dodatkowego pustego nakrycia. Zwyczaj ten w dawnej Polsce miał dwie wymowy. Jedna ta pamięć o duchach naszych przodków. Inna wymowa narodziła się w XIX wieku. W wielu domach puste nakrycie stawiano dla członka rodziny, który przebywał na zesłaniu na Syberii. Nie ma też chyba domu, w którym pod śnieżnobiały obrus nie jest kładzione sianko. Ma ono nam przypominać, że Dzieciątko Jezus urodziło się w „stajni, ubóstwie i chłodzie”. Na centralnym miejscu stołu nie może zabraknąć także opłatka. Tradycja dzielenia się opłatkiem podczas wigilijnej kolacji sięga aż XV wieku. Atrybutem Bożego Narodzenia jest także choinka i jemioła.

Dodaj komentarz