Jak ustalić optymalny czas najmu magazynu?

Jak ustalić optymalny czas najmu magazynu?

Znalezienie idealnej powierzchni magazynowej pod wynajem jest dużym sukcesem. Nie oznacza to jednak wcale, że możemy już odetchnąć z ulgą świadomi tego, że wszystkie problemy pozostały za nami.

O tym, czy wynajem magazynów zakończy się sukcesem, w dużej mierze decyduje charakter podpisanej przez nas umowy. Jak zatem przygotować się do jej zawarcia.

Na co uważać ustalając czas trwania wynajmu?

Powszechnie zwykło się uważać, że wynajem przestrzeni magazynowej jest rozwiązaniem, z którego szczególnie chętnie korzystają ci klienci, którzy nie lubią długich zobowiązań. Owszem, zdarzają się wynajmujący, którzy nawet nie rozmawiają z firmami zainteresowanymi wynajmem na mniej niż dziesięć lat, należy jednak przyznać, że obecnie zdarza się to już coraz rzadziej. Modny jest przede wszystkim wynajem krótkoterminowy. Czy jednak lepiej jest wynająć magazyn na trzy, czy na pięć lat? Odpowiedź na
Oczywiście, trudno o taką odpowiedź na pytanie, która usatysfakcjonowałaby wszystkich, nie można jednak zapominać o tym, że najlepsze wskazówki mogą nam zostać w takim wypadku udzielone przez sam rynek. Umowa pięcioletnia sprawdza się więc przede wszystkim wówczas, gdy wynajmujemy magazyn na rynku, na którym istnieje zjawisko nadpodaży, czynsze są zbliżone lub niższe od średniej krajowej, a podmiot wynajmujący magazyn stosuje dodatkowe zachęty, które mają nas przekonać do dłuższej umowy.
Umowy trzyletnie to z kolei rozwiązanie idealne dla podmiotów, które dopiero zaczynają działalność gospodarczą i nie są jeszcze w stanie przewidzieć z dużym prawdopodobieństwem, jak potoczy się ich kariera. Trzyletni wynajem pozwala na większą elastyczność przy negocjowaniu dalszej umowy i daje szansę na minimalizację dodatkowych kosztów, gdy okaże się, że firmie nie jest wcale potrzebna aż tak duża powierzchnia magazynowa.

Nie tylko rynek

Poza analizą rynku warto ocenić także własne możliwości. Umowa pięcioletnia nie będzie wcale opłacalna, jeśli mamy podstawy sądzić, że możemy mieć problem z wywiązaniem się ze zobowiązań w przypadku zawirowań na rynku. Z kolei umowa trzyletnia może okazać się zbyt krótka, jeśli rynek jest konkurencyjny, magazyn ma dobre położenie, a nasi konkurenci będą skłonni w przyszłości zapłacić za wynajmowaną przez nas powierzchnię więcej niż my.

Dodaj komentarz