Jak przebiega współczesna psychoterapia?

Jak przebiega współczesna psychoterapia?

Problemy w kontaktach z innymi, wahania nastroju, żałoba po stracie bliskiej osoby, nieszczęśliwa miłość, a nawet depresja – to problemy, które dotykają nie tylko osoby dorosłe, ale także nastolatków. Bolesnych wydarzeń w życiu każdego człowieka może być znacznie więcej. Każde takiego wydarzenie prowadzi do zmian w życiu, niektórzy nie są w stanie sami powrócić do normalnego życia.

Wielu ludzi ze swoimi problemami radzi sobie z pomocą przyjaciół lub krewnych. Są jednak i tacy, którzy albo nie mają się do kogo zwrócić o pomoc, albo pomoc ta jest nieskuteczna. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, czyli psychoterapeuty.

Różne rodzaje terapii

Psychoterapia w Warszawie może być prowadzona nie tylko w różnych nurtach. Są psychoterapeuci, którzy specjalizują się w psychoterapii osób dorosłych oraz tacy, którzy zajmują się psychoterapią wyłącznie dzieci i młodzieży. Jednym z nurtów, w których może być prowadzona psychoterapia jest gestaltyzm. Stosunkowo od niedawna stosowana jest także terapia systemowa. Z reguły terapia systemowa stosowana jest w terapii małżeństw, rodzin i par. Terapia systemowa zawsze odbywa się w grupie. Innym rodzajem psychoterapii jest terapia poznawczo behawioralna. O wiele łatwiej jest znaleźć psychoterapeutę niż podjąć decyzję o wizycie. Wiele osób po prostu wstydzi się skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Ale w szukaniu pomocy u specjalisty nie ma nic wstydliwego. Sesje psychoterapeutyczne mogą mieć przebieg indywidualny lub grupowy. W przypadku psychoterapii grupowej spotkania odbywają się w grupach składających się maksymalnie z 15 osób. W indywidualnej uczestniczy tylko pacjent i terapeuta.

Jak wygląda spotkanie z psychoterapeutą?

Psychoterapia polega na rozmowie pacjenta z terapeutą. Tematyka prowadzonych rozmów może być bardzo różna, to pacjent decyduje o tym, o czym chce rozmawiać. Na pewno terapeuta nie podejmuje żadnych decyzji za pacjenta, nie podsuwa mu żadnych konkretnych rozwiązań. Psychoterapia może zakończyć się po kilku, kilkunastu spotkaniach. Ale czasem spotkania z terapeutą trwają nawet kilka lat.
Psychoterapia może nam pomóc w uporaniu się z problemami natury emocjonalnej czy trudnościami w codziennym życiu.

Źródło: http://www.osrodekintra.pl/psychoterapia/

Dodaj komentarz