Domowa przyprawa do pierników

Domowa przyprawa do pierników

Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez pierników. Do ich wypieku niezbędna jest przyprawa piernikowa. W zdecydowanej większości przypadków kupujemy ją gotową w sklepie.

Warto jednak sprawdzić jej skład – w większości gotowych mieszanek piernikowych znajduje się mąka. Dlatego lepiej przygotować przyprawę do pierników samodzielnie. Zrobimy to naprawdę szybko.

Własnoręcznie przygotowana przyprawa do piernika to idealny wybór dla osób wybrednych

Robiąc przyprawę piernikową samodzielnie, można bowiem dowolnie skomponować proporcje poszczególnych przypraw. Jeśli nie lubimy imbiru, nie musimy go dodawać. Podobnie z goździkami, kardamonem czy pieprzem. Jeśli natomiast lubimy przyprawę bardziej ostrą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać do niej nieco więcej pieprzu i imbiru. Przygotowanie przyprawy do piernika to również świetny sposób na to, aby w naszym domu zaczął roznosić się zapach świąt. Z podgrzewanych przypraw korzennych roznosi się bowiem wyjątkowy aromat.

Do przygotowania porcji przyprawy piernikowej potrzebujemy:
– dwie łyżeczki mielonego cynamonu;
– łyżeczkę mielonego imbiru;
– łyżeczkę mielonych goździków (możemy zastąpić je całymi – trzeba je jednak utłuc w moździerzu);
– pół łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej;
– pół łyżeczki mielonego kardamonu;
– pół łyżeczki mielonego ziela angielskiego;
– 1/3 łyżeczki mielonego pieprzu (jeśli chcemy, aby przyprawa była ostrzejsza, możemy dać pieprzu nieco więcej).

Do przyprawy piernikowej można dodać jeszcze mielone gwiazdki anyżu

Wszystkie składniki przyprawy mieszamy ze sobą i delikatnie podgrzewamy na suchej patelni. To prosty trik, który sprawi, że mieszanka będzie o wiele bardziej aromatyczna. Należy pamiętać, aby przyprawę przechowywać w szczelnie zamkniętych słoiczkach. Dzięki temu nie będzie traciła nic ze swojego aromatu.

Samodzielnie przygotowana przyprawa piernikowa to dodatek niezastąpiony nie tylko do pierników i pierniczków, ale również rozmaitych miodowników. Jest zdecydowanie bardziej aromatyczna niż przyprawa, którą kupimy w sklepie.

Dodaj komentarz