Więcej ciepła z kominka

Więcej ciepła z kominka

Kominki mogą mieć bardzo proste konstrukcje i mogą mieć też konstrukcje bardziej złożone. Jest to kwestia stosunkowo oczywista, ale niesie ona za sobą znacznie więcej komplikacji, niż tylko na przykład kwestie estetyczne czy kosztowe.

Największe różnice powoduje zazwyczaj to, czy w danym kominku pojawia się płaszcz wodny, czy też go brak.

Płaszcz wodny

Płaszcz wodny to nazwa, która brzmi dość groźnie i poważnie, ale w praktyce jest to stosunkowo prosta kwestia. Płaszcz wodny to po prostu specjalna konstrukcja posiadająca w sobie wodę i magazynująca oraz rozpraszająca ciepło pochodzące ze spalania paliwa w kominku niezależnie od tego, jakie to jest paliwo. Praktycznie wszystkie rodzaje kominka mogą posiadać płaszcz wodny, dzięki czemu możliwe jest bardzo efektywne wykorzystywanie kominków do ogrzewania pomieszczenia, a nawet do ogrzewania całego domu. Niejeden kominek z płaszczem to podstawowe ogrzewanie centralne budynku lub mieszkania, chociaż wciąż najczęściej mowa jest jeszcze raczej tylko o dodatkowym ogrzewaniu w nowocześniejszych budynkach.

Kominek z płaszczem wodnym

Warto jest zainwestować w kominek z płaszczem wodnym. Cena takiego rozwiązania jest zdecydowanie wyższa od kominków ich pozbawionych, ale w praktyce okazuje się, że ogrzewanie kominkowe jest dającym się bardzo łatwo regulować, stosunkowo niedrogim i do tego wyjątkowo przyjemnym w praktyce ogrzewaniem. Warto jednak pamiętać, że zamontowanie płaszcza wodnego do kominka to dość duże przedsięwzięcie. Nie ma z nim żadnego problemu, jeśli jesteśmy na etapie budowy nowego domu, a nawet gruntownego remontu mieszkania, ale jeśli mielibyśmy coś takiego zabierać na samym końcu, kiedy mamy już mieszkanie i próbujemy coś takiego zrobić, wyzwanie finansowe może być naprawdę duże. Dlatego ogrzewanie tego typu powinno być albo od samego początku zaplanowane, albo powinno się połączyć jego stworzenie z jakimś większym remontem, co jest zresztą wskazane, ponieważ można wtedy przygotować idealne warunki dla kominka.

Więcej informacji na temat kominków wodnych znajdziesz na stronie: https://kratki.com/pl/oferta/wklady-z-plaszczem-wodnym/

Dodaj komentarz