Rejs na Bornholm. Co warto zobaczyć?

Rejs na Bornholm. Co warto zobaczyć?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na rejs po Bałtyku musimy obrać konkretny kierunek. Trzeba przyznać, że w tej kwestii mamy rzeczywiście szerokie pole manewru. Najczęściej udajemy się do szwedzkiej Karlskrony lub duńskiego Bornholm. Dzisiaj właśnie tą malowniczą wyspę chcielibyśmy wam opisać szerzej, bo jak wynika ze statystyk to właśnie w celu jej odwiedzenia wybiera się najwięcej Polaków wkraczających na prom.

Od polskiego wybrzeża Bornholm dzieli jakieś 100 kilometrów podążając drogą morską. Tak niewielka odległość oraz wiele atrakcji zabytkowych, kulturalnych i typowo turystycznych sprawia, że cieszy się ona dużą popularnością naszych rodzimych turystów.

Nikogo nie zdziwi fakt, iż Bornholm ze względu na swoje położenie od zawsze był centrum portowym, gdzie domeną było rybołówstwo. Niewiele osób jednak wie, że ta malownicza wysepka nazywana jest Majorką Północy ? wszystko dlatego, że to właśnie tu słońce świeci przez najwięcej dni w roku.

Dopływając do Bornholm turyści zmierzają do centrum Nexo. To tutaj mieści się Muzeum Żeglarstwa oraz Sommerfuglepark, czyli park pełen motyli i tropikalnych kwiatów. Ciekawostką jest fakt, iż właśnie na Bornholm możemy podziwiać jeden z ostatnich wiatraków holenderskich, jakie znajdują się na terenie całej Danii. Tutaj również odwiedzić można najmniejsze miasto w tym kraju, czyli Svaneke, które pełne jest tradycyjnych, kolorowych domów. Trzeba przy tym wiedzieć, że określone regiony wyspy ?pomalowane? są na określony kolor a jeśli gospodarz zdecyduje się na przemalowanie swojego domu musi wystąpić z odpowiednią prośbą do urzędu, inaczej zostanie nałożony na niego wysoki mandat.

Dodajmy jeszcze, że na Bornholm jest również szereg atrakcji dla najmłodszych turystów. Ci moc uciechy znajdą zwiedzając tutejsze zoo oraz Joboland, czyli wesołe miasteczko.
Warto wiedzieć, że na Bornholm zwiedzić można także ruiny średniowiecznego zamku, starą fabrykę cukierków, najstarszy duński teatr, latarnię morską czy NaturBornholm (centrum przyrodnicze), ale jednak najbardziej okazałe są tu przepiękne widoki na Bałtyk z wysokich skarp i rozległa plaża z miałkim, bialuteńkim piaskiem.

Dodaj komentarz