Najbardziej znane zwyczaje wigilijne

Najbardziej znane zwyczaje wigilijne

Wigilia Bożego Narodzenia w polskiej tradycji ma szczególne znaczenie. To dzień, w którym spotykamy się z naszymi bliskimi. Dzielimy się opłatkiem, śpiewamy kolędy, jemy naprawdę niezwykłe pyszności.

Z tym wyjątkowym dniem w roku związane są rozmaite zwyczaje, które kultywowane są do dzisiaj. Zobaczmy jakie są te najbardziej znane.

12 potraw i jeden talerz więcej

Chyba każdy doskonale wie, że zgodnie z obowiązującą tradycją na wigilijnym stole musi znaleźć się aż dwanaście potraw. Co ważne, skosztować należy każdej z nich. W ten prosty sposób zapewnimy sobie powodzenie i szczęście na cały rok. Do najbardziej tradycyjnych potraw, które przygotowujemy na wigilijną wieczerzę zalicza się:

– barszcz czerwony z uszkami;
– pierogi z kapustą i suszonymi grzybami;
– kluski z makiem;
– smażony karp;
– karp w galarecie.

Nie można zapomnieć również o kompocie z suszonych owoców, bez którego nie obędzie się żadna tradycyjna Wigilia. Przygotowując wigilijne smakołyki, należy pamiętać, że zgodnie z naszą tradycją wigilijne dania muszą być postne. Na próżno szukać w nich mięsa. Do ich przyrządzenia nie wykorzystuje się nawet zwierzęcego tłuszczu. Nakrywając stół, trzeba pamiętać o postawieniu jednego nakrycia więcej niż liczba osób, które mają zasiąść do kolacji. Ma to być talerz dla niespodziewanego gościa. W wielu domach nadal mówi się, że puste nakrycie przeznaczone jest dla dusz bliskich zmarłych, które nawiedzają nasze domy w wigilijny wieczór.

Siano pod obrusem

Polska tradycja nakazuje, aby pod białym obrusem, którym nakrywamy wigilijny stół znalazło się siano. Zwyczaj ten ma swoje korzenie jeszcze w czasach pogańskich. Przed wielu laty na wsiach nierzadko stawiano w kącie izby cały snopek siana.

Opłatek

Obowiązkowym elementem wigilijnej kolacji jest dzielenie się opłatkiem. Zanim jednak do tego dojdzie należy odczytać fragment Ewangelii świętego Łukasza. Chodzi oczywiście o fragment odnoszący się do narodzin Jezusa. Dzieląc się opłatkiem, składamy sobie życzenia, życząc wszystkiego, co najlepsze.

Dodaj komentarz