Jakie są przyczyny astmy?

Jakie są przyczyny astmy?

Dychawica oskrzelowa, bardziej znana jako astma, to choroba, na którą choruje miliony osób na całym świecie. Wśród chorych na astmę jest coraz więcej dzieci. To choroba przewlekła, a więc towarzyszy ona chorym do końca życia.

Przyczyny astmy

Mogą być bardzo różne, gdyż w przypadku tego schorzenia mówi się o dwóch odmianach: astmie oskrzelowej i astmie alergicznej (atopowej). W przypadku dzieci najczęstszą przyczyną astmy jest alergia. W przypadku astmy alergicznej u dzieci bardzo często przyczyną są skłonności genetyczne. W przypadku, gdy jedno z rodziców jest chore na astmę atopową ryzyko, że zachoruje również dziecko wynosi około 30 procent. W przypadku, gdy oboje rodzice to astmatycy, ryzyko to wynosi aż 80 procent. Astma ma związek również ze środowiskiem, w którym żyjemy. Zagraża ona o wiele bardziej osobom, które żyją w dużych aglomeracjach miejskich oraz w rejonach silnie uprzemysłowionych, gdzie zanieczyszczenie środowiska naturalnego jest bardzo duże. Na astmę narażeni są również palacze – także osoby, które palą biernie. Do rozwoju astmy może dojść także u osób, które zażywają beta-blokery oraz leki zawierające kwas acetylosalicylowy. W tym ostatnim przypadku mówi się o tak zwanej astmie aspirynowej. Do ataku astmy dochodzi po zażyciu na przykład aspiryny. Do rozwoju astmy często dochodzi u osób, które chorują na alergiczny nieżyt nosa lub atopowe zapalenie skóry. Astma nieatopowa najczęściej objawia się u osób po 40. roku życia, na atopową mogą chorować nawet dzieci poniżej 12. miesiąca życia.

Jak rozpoznać astmę?

Typowym objawem jest duszność. Najczęściej pojawia się ona po intensywnym wysiłku fizycznym, nocą i nad ranem. Inne objawy to świszczący oddech i kaszel. Chorobę rozpoznaje się na podstawie wywiadu. Dodatkowo zalecane jest wykonanie spirometrii.

Przyczyny astmy do końca nie są znane. Na pewno do jej rozwoju przyczynia się alergia, palenie papierosów i zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Na rozwój choroby wpływ mają również skłonności genetyczne.

Dodaj komentarz