Co należy zrobić, by założyć kwiaciarnie?

Co należy zrobić, by założyć kwiaciarnie?

Czym należy się kierować przy wyborze formy opodatkowania, jakie są zalety i wady każdej z nich? Każdy przedsiębiorca sam wybiera sposób opodatkowania. Podejmując decyzję konieczne staje się określenie zarówno statusu podatkowego w kontekście VAT, jak i wybór formy opodatkowania w PIT.

Rodzaje opodatkowania

Generalnie formy opodatkowania można podzielić na dwie grupy: formy zryczałtowane i zasady ogólne. Formy zryczałtowane to karta podatkowa i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Główną zaletą form zryczałtowanych jest prostota lub brak ewidencji, a wadą niebezpieczeństwo, że podatek będzie trzeba zapłacić nawet w przypadku faktycznych strat w kwiaciarni. Warto jest również wybrać sposób obliczania podatku w przypadku spodziewanych dużych dochodów z działalności. Przy karcie podatkowej podatek płaci się, co miesiąc w wysokości określonej decyzją urzędu skarbowego. Podatek zależy od liczby zatrudnionych pracowników i wielkości miasta, w jakim działa kwiaciarnia. W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych prowadzimy jedynie ewidencję przychodów, podatek jest procentem od przychodu ze sprzedaży towarów lub usług, w przypadku kwiaciarni jest to stawka 3%. Logiczne jest, że podatek płacimy tylko wtedy, gdy uzyskamy jakiś przychód, jednak konsekwencją niemożności odliczenia kosztów, jest sytuacja, w której firma ponosi faktyczną stratę, a i tak musi zapłacić podatek od przychodów.

Korzystne warunki

Wysyłka kwiatów, która realizowana jest obecnie przez większość kwiaciarni działających na rynku pozwala nam dodatkowo zwiększyć przychód. Są to pewne kwestie, które mogą korzystnie wpłynąć na prowadzoną przez nas działalność. Trzymając się pewnych standardów możliwe będzie wpłynięcie na wybór najlepszego dla nas rozwiązania. Możemy być pewni, że w ten sposób nie pożałujemy podjętej przez nas decyzji. Są to kwestie, które nie mogą zostać zapomniane w związku, z czym warto z nich właśnie zdawać sobie sprawę.

Dodaj komentarz