Zakładamy kwiaciarnię – ważne wskazówki

Zakładamy kwiaciarnię – ważne wskazówki

Od jakich form działalności gospodarczej powinna zacząć osoba znajdująca się u progu kariery? Rozpoczynający działalność, jaką jest prowadzenie własnej kwiaciarni jeszcze przed wypełnieniem wniosku powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych pytań dotyczących zarówno wyboru formy prawnej przedsiębiorstwa, jak i statusu podatkowego.

Ustalenia prawne

Jeżeli ma już pomysł na swój biznes, a dodatkowo zmierzył się z nim teoretycznie, przygotowując plan przedsięwzięcia, to uwzględniając rozmiar działalności i jej zyskowność powinien wybrać dogodną dla siebie formę prowadzenia działalności. Przy wyborze formy prawnej przedsiębiorca powinien zawsze mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Na pewno należy wziąć pod uwagę najkorzystniejszą formę opodatkowania, rodzaj ksiąg podatkowych, źródła finansowania działalności, wielkość zobowiązań i inwestycji oraz ryzyko występujące na branżowym rynku. Jeżeli w planowanej działalności florysta przewiduje mieć partnerów, finansowych lub branżowych, ewentualnie chce działać z kimś z rodziny, powinien zastanowić się nad wyborem formy jednej ze spółek osobowych.

Finanse i biznesplan

Gdy z tabelach finansowych przygotowanego biznesplanu dla kwiaciarni wynika, że na początku działalności może ponosić istotne straty, a więc już samo ryzyko niepowodzenia jest stosunkowo duże, to warto zastanowić się nad spółką kapitałową. Natomiast w przypadku spodziewanej stabilnej rentowności, a przy tym chcąc ograniczyć koszty działalności warto wybrać najprostszą formę prawną działalności i najczęściej wybieraną przez mikro i małych przedsiębiorstw, którą jest jednoosobowa działalność gospodarczą. Podstawowe zalety tego wyboru to zerowe koszty rejestracji firmy, duża swoboda w wyborze formy opodatkowania, w której przewidywane podatki będą najniższe. Nie ma też odgórnie narzuconego sposobu prowadzenia księgowości, właściciel nie ma obowiązku korzystania z usług księgowej. Podstawową wadą tej formy prawnej jest to, że właściciel odpowiada za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem.

Dodaj komentarz