Ciasta idealne na Boże Narodzenie

Ciasta idealne na Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to dla większości z nas najbardziej wyjątkowe święta. Począwszy od Wigilii spotykamy się z bliskimi, ciesząc się ich obecnością. W polskiej tradycji na Boże Narodzenie nie może zabraknąć suto zastawionego stołu.

Wśród wielu pyszności muszą znaleźć się ciasta. Podpowiadamy jakie wypieki uznawane są za świąteczne i kojarzą się nam właśnie z Bożym Narodzeniem.

Piernik

Kiedy mówimy o bożonarodzeniowych wypiekach, nie możemy zapomnieć o pierniku. To najbardziej świąteczne ciasto, które sprawia, że w naszym domu zaczyna pachnieć świętami. A wszystko za sprawą korzennych przypraw, bez których piernik po prostu nie istnieje. W przyprawie piernikowej znajdziemy cynamon, kardamon, goździki, imbir, ziele angielskie, gałkę muszkatołową, a nawet czarny pieprz. Tym, co w pierniku musi się znaleźć jest także miód. Warto dodać, że przed wiekami piernik był symbolem dobrobytu i wysokiego statusu społecznego. Obecnie nadal jest to ciasto dość drogie. Wszystko za sprawą miodu, który nie jest produktem tanim.

Makowiec

W wielu domach jest obowiązkowym bożonarodzeniowym ciastem. Tym bez czego nie ma makowca jest oczywiście masa makowa. Najbardziej tradycyjny makowiec wypiekany jest na cieście drożdżowym. Z powodzeniem można go jednak upiec również na cieście kruchym. Do masy makowej dodajemy miód. Jeśli chcemy, aby była bardziej aromatyczna i miała lepszy smak, możemy sięgnąć również po bakalie i skórkę pomarańczową. Tym, z czego nie warto rezygnować jest lukrowanie. Pokryty warstwą lukru makowiec nie tylko lepiej wygląda, ale również jeszcze lepiej smakuje.

Sernik

To ciasto, które pieczemy nie tylko z okazji świąt. W wielu domach w Boże Narodzenie musi jednak pojawić się na stole. Decydując się na upieczenie sernika, należy pamiętać, aby zakupić twaróg naprawdę dobrej jakości. W przeciwnym razie sernik może nie smakować zbyt dobrze. Do masy serowej można dodawać rodzynki i skórkę pomarańczową. Wierzch sernika można udekorować na przykład wiórkami kokosowymi. Przepisów na sernik znaleźć można całe mnóstwo.

Dodaj komentarz