Symbolika ozdób choinkowych

Urodziny bez tortu

Symbolika ozdób choinkowych

W okresie Bożego Narodzenia w naszych domach nie może zabraknąć choinki. Jakie ozdoby najczęściej wieszamy na choince? Czy mają one jakieś znaczenie?

Na przestrzeni wieków ozdoby choinkowe ulegały ogromnym przeobrażeniom. Do jednych z najbardziej tradycyjnych należą pierniczki w kształcie serca.

W wielu domach są one wypiekane także i dzisiaj po to, aby zawiesić je na choince

Po upieczeniu ozdabia się je białym lub zabarwionym lukrem, perełkami z masy cukrowej, kolorowymi spożywczymi pisakami. Niektóre gospodynie idą jeszcze dalej i z piernikowego ciasta pieką wspaniałe witrażyki. Bardzo popularnym w Niemczech zwyczajem jest przygotowywanie z ciasta na piernik chatek Baby Jagi. Zwyczaj ten powoli staje się popularny także w Polsce. Przed laty wykonywano ozdoby choinkowe także z opłatka, wydmuszek, słomy, kolorowego papieru i bibuły. Na choince wieszano także jabłka. Wybierano najmniejsze, najczęściej rajskie, gdyż nie obciążały one zbyt mocno delikatnych świerkowych gałązek. Na szczycie choinki umieszczano gwiazdę z papieru oklejoną sreberkiem. Takie ozdoby na choinkach spotkać można coraz rzadziej. Wybieramy przede wszystkim szklane bombki w różnych kształtach i kolorach.

Wieszane kiedyś i obecnie ozdoby mają pewną symbolikę

Umieszczana na szczycie drzewka gwiazda jest symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, która prowadziła do betlejemskiej stajenki Trzech Króli. Umieszczane na choince najpierw świeczki, a później lampki elektryczne miały chronić domowników przez urokiem rzucanym przez innych i złymi mocami. Ale miały one symbolizować także światło Chrystusa dla oświecenia pogan. Wieszane na choince jabłka miały zagwarantować domownikom zdrowie, a kobietom także urodę. Orzechy były symbolem siły i dobrobytu. Obowiązkowo na choinkach zawieszano (nadal je zawieszamy) również łańcuchy. Miały one nie tylko chronić przed nieszczęściami, ale także wzmacniać łączące rodzinę więzi. Na choinkach wieszano także anioły – miały one opiekować się domownikami w nadchodzącym nowym roku.

Dodaj komentarz