Choinka – obowiązkowy atrybut Bożego Narodzenia

Choinka – obowiązkowy atrybut Bożego Narodzenia

Obowiązkowym elementem wystroju naszych domów i mieszkań w okresie Bożego Narodzenia jest choinka. Skąd wziął się zwyczaj ubierania iglastego drzewka na święta Bożego Narodzenia?

Jak najczęściej dekorujemy bożonarodzeniowe drzewko?

Choinka w roli bożonarodzeniowego drzewka po raz pierwszy pojawiła się w XVI wieku

Przypuszczalnie jednak ozdobione drzewko pojawiało się już wcześniej w wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia średniowiecznych misteriach o Adamie i Ewie. Choinka bardzo zbliżona do współczesnej pochodzi z Alzacji. To właśnie tam narodziła się tradycja ubierania iglastego drzewka w jabłka, orzechy i ozdoby wykonane z papieru. Z pewnością dla wielu zaskakująca będzie informacja, że zwolennikiem ubierania choinki był inicjator reformacji Marcin Luter.

W kościele katolicki choinka pojawiła się trochę później

Najwcześniej zaczęto ją ubierać w krajach Europy północnej i środkowej. Szczególnie chętnie choinkami dekorowali swoje mieszkania i domy mieszkańcy Francji i Anglii. Na przełomie XVIII i XIX wieku choinka pojawiła się także w Polsce. Zwyczaj ten został przyjęty w naszym kraju za sprawą niemieckich osadników, z których większość była protestantami.

Obecnie choinki ubiera się dowolnie. Wszytko zależ od naszego indywidualnego gustu i wyobraźni. Są osoby, które decydują się na ubranie choinki w jednej tonacji kolorystycznej. Inni ubierają ją wybierając ozdoby we wszystkich kolorach tęczy. Tradycyjne ozdoby choinkowe to: jabłka, orzechy, samodzielnie wykonane ozdoby w wydmuszek, papieru, bibuły, słomy, pierniczki. Misterne ozdoby robiono także z opłatków. Ozdoby choinkowe wykonywano przez cały adwent. Mimo że dzisiaj najchętniej ubieramy choinki w szklane bombki, to w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie w wielu muzeach etnograficznych organizowane są warsztaty zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych, na których można nauczyć się wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych. Warsztaty te prowadzone są przez ludowych twórców i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Dodaj komentarz