Ubezpieczenie za granicą

Na drogach Europy robi się coraz bardziej niebezpiecznie. W pewnym stopniu związane jest to dużą ilością samochodów, które każdego dnia używane są przez ludzi do różnych celów. Aktualnie średnio na każdą rodzinę przypadają dwa pojazdy. Ponadto należy zauważyć, że rozwijająca się gospodarka także stawia na transport drogowy.

Mimo tego, że przewożenie różnego rodzaju towarów zajmuje więcej czasu, aniżeli przewóz lotniczy, to wciąż firmy spedycyjne przekonane są do pojazdów ciężarowych. Dlatego jeżeli podróżujemy po świecie, warto, abyśmy wyposażyli się w odpowiednie narzędzia, które będą chronić nas na tej drodze. Jednym z podstawowych warunków, jakie powinien spełnić każdy kierowca, który zamierza jeździć po świecie jest OC zielona karta:

https://www.gothaer.pl/pl-dla-ciebie-produkt/58319/66535/ubezpieczenie-oc-zielona-karta/

To narzędzie chroni kierowcę w przypadku nieprzyjemnych zdarzeń na drogach różnych państw. Posiadając wspomniane ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, nie musimy się martwić kosztami, jakie moglibyśmy ponieść, w przypadku spowodowania kolizji czy wypadku na terenie obcego państwa.

Informacje od ubezpieczyciela

Opisywane OC kierowane jest do posiadaczy samochodów, które zarejestrowane są na obszarze Polski. Niekiedy zagraniczne ubezpieczenie jest wliczone w cenę obowiązkowego OC, które kupujemy każdego roku. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy takową ochronę posiadamy, wystarczy zapytać swojego ubezpieczyciela. Zielona karta potrzebna jest kierowcom, którzy zamierzają poruszać się między innymi po Albanii, Rosji czy Czarnogórze. Pełną listę państw, które zrzeszone są w systemie Zielonej Karty znaleźć można na stronie ubezpieczycieli.

Zmiany w przepisach

Wspomniane OC nie jest wymagane w krajach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym, że od 1 maja 2004 roku jesteśmy członkiem Europejskiej Wspólnoty, ubezpieczenia OC wydawane w Polsce są respektowane na obszarze państw Unii. Ubezpieczenie zagraniczne obwarowane jest jednak pewnymi warunkami. Jednym z nich jest to, że nie możemy zawrzeć go na czas krótszy niż 15 dni. Czas trwania ubezpieczenia nie może również przekroczyć roku.

Dodaj komentarz