Świąteczny savoir-vivre

Świąteczny savoir-vivre

Najbardziej uroczystym w ciągu roku wieczorem w polskiej tradycji jest Wigilia. Sercem domu tego dnia jest stół, przy którym wieczorem gromadzi się cała rodzina. Warto go na ten wieczór nie tylko ładnie udekorować. Poznajmy także zasady, jak należy go nakryć i jak się przy nim zachowywać.

Nakrywamy stół

Najpierw ustawiamy duży plaski talerz do dania głównego. Na nim umieszczamy talerz do przekąsek, talerz głęboki do zupy lub bulionówkę. Sztućce układamy w następujący sposób: z prawej strony talerza (najdalej od niego) kładziemy łyżkę do zupy. Po obu stronach nakrycia kolejno kładziemy (zaczynając od talerza: sztućce do dania głównego, do ryb, do przekąsek. U góry nakrycia kładziemy łyżeczkę i widelczyk do ciasta. Rączka widelczyka powinna być skierowana w lewą stronę, łyżeczki – w prawą. Dodatkiem do wielu wigilijnych dań jest pieczywo. Podajemy je zawsze w materiałowym lub plecionym koszyczku. Należy go ustawić na środku stołu. Jeśli jest on bardzo duży, a gości wielu ku ich wygodzie stawiamy dwa koszyczki po dwóch stronach stołu. Zwrócone ku sobie sztućce znaczą, że gość zrobił sobie przerwę w jedzeniu. Ułożone równolegle po prawej stronie talerza znaczą, że gość zakończył już swój posiłek.

Sadzamy gości

Honorowe miejsce zajmują gospodarze. Zasiadają oni u szczytów stołu naprzeciwko siebie. Zaszczytne miejsce u szczytu stołu mogą zająć także strażnicy świątecznej tradycji, czyli seniorzy rodu. Po prawej stronie gospodarzy miejsca zajmują dzieci gospodarzy, a następnie ich wnuki. Pamiętajmy, aby zgodnie z tradycją ustawić na stole dodatkowe nakrycie. Osobne miejsce przygotowujemy także dla maluchów.

Składanie życzeń

Tradycyjnie zanim rozpoczniemy kolację składamy sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Jako pierwszy czyni to gospodarz domu, który opłatkiem przełamuje się z panią domu. Następnie oboje składają życzenie swoim rodzicom, dziadkom, dzieciom, wnukom… Kolejność składania życzeń podczas rodzinnej wieczerzy wigilijnej nie musi być rygorystycznie przestrzegana, zamieszanie jest tego wieczoru do wybaczenia.

Dodaj komentarz