Pizza hawajska – skąd tyle kontrowersji?

Pizza hawajska - skąd tyle kontrowersji?

Pizza hawajska to potrawa, obok której nie da się przejść obojętnie. Łączy w sobie klasykę (tradycyjny włoski placek) z egzotyką (połączenie słodkich ananasów z szynką i sosem pomidorowym). Takie zestawienie przynosi bardzo oryginalne odczucia smakowe, które nie wszystkim się podobają. I zapewne dlatego ten rodzaj pizzy ma niemal tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Skąd tyle kontrowersji?

Przeciwnicy pizzy hawajskiej

Jednymi z największych przeciwników pizzy hawajskiej są Włosi, którzy takie zestawienie smaków uważają za profanację. I chociaż mieszkańcy słonecznej Italii nie boją się kulinarnych wyzwań (przykładem niech będzie pizza z orzechami), to jednak takie połączenie uważają za żart. Nie oznacza to jednak, iż w Italii nie można posmakować tego egzotycznego smaku. Włosi serwują takie danie, jednak nie jest ono reklamowane i najłatwiej je kupić w miejscach odwiedzanych przez zagranicznych turystów. Podobną niechęć w stosunku do pizzy hawajskiej można spotkać u niektórych ekspertów kulinarnych, którzy bardzo często krytykują hawajską odmianę placka. A prezydent Islandii w jednym z przemówień powiedział, że gdyby mógłby, to zabroniłby przyrządzania takiej pizzy. Czy ma to jakieś przełożenie na popularność dania? Bardzo niewielkie, gdyż zestawienie kontrastowych smaków wymyślone ponad 50 lat temu przez greckiego imigranta zamieszkującego Kanadę bije rekordy popularności.

Zwolennicy hawajskich smaków

Pomimo wielu przeciwników pizzy hawajskiej, to jedno nie ulega wątpliwości – potrawa ta cieszy się popularnością niemal na całym świecie. Uwielbiają ją mieszkańcy Ameryki Północnej – w Kanadzie (miejscu powstania) jest uważana niemal za danie narodowe i stawiana na równi z syropem klonowym. Popularność pizzy hawajskiej dotarła także do Polski, gdzie podbija podniebienia smakoszy. Szynka, kurczak, kukurydza i ananas – to właśnie hawajska pizza. Sosnowiec docenia ten nietypowy smak i serwuje mieszkańcom oraz turystom egzotyczny placek w najlepszym wydaniu. Warto go spróbować bez względu na pojawiającą się krytykę.

Pizza hawajska cieszy podniebienia smakoszy na całym świecie. Nie ulega wątpliwości, iż jest nietypowa – ale to właśnie jest jej największą zaletą.

Dodaj komentarz