Na narty?

Narty to jeden z najczęściej wybieranych sportów zimowych. Wielu ze zniecierpliwieniem czeka na śnieg, by móc wyjechać na wymarzony narciarski urlop. Jazda na nartach to niezapomnianie wrażenia, możliwość podziwiania pięknych widoków, adrenalina i przede wszystkim zdrowie! Planując narciarski wypad zazwyczaj zastanawiamy się nad wyborem właściwego miejsca, w którym będzie pięknie, ale niedrogo.

Zastanawiamy się, czy wyjechać zagranicę, a może pozostać w kraju. Opcji jest bardzo wiele. Narty znane były już starożytnym. Podobno 5000 lat p. n. e. używano ich na terenach dzisiejszej Norwegii, by móc poruszać się po śniegu. Również dzięki Norwegom zdobyły popularność. F. Nansen znacząco przyczynił się do rozpowszechnienia narciarstwa w krajach alpejskich, a było to w końcówce XIX wieku. Szczytem rozwojowym był początek wieku XX. Wówczas zaczęły powstawać szkoły narciarskie, które dziś funkcjonują właściwie w każdej narciarskiej miejscowości. Wtedy też wyodrębniono dwa style: narciarstwo zjazdowe oraz klasyczne. Dziś istnieje wiele narciarskich dyscyplin sportowych. Wyróżnia się rozmaite rodzaje nart, przystosowanych do każdej z nich.

Turyści najczęściej wybierają narty zjazdowe, na których mogą poszusować na zaśnieżonych stokach. By wybrać dla siebie odpowiedni sprzęt zjazdowy musimy z pewnością wziąć pod uwagę nasze umiejętności narciarskie. Jeśli jeździmy słabo, dopiero zaczynamy bądź mieliśmy dużą przerwę w uprawianiu sportu, warto wybrać narty krótsze. Są one bardziej zwrotne i nie wymagają od narciarza dużego wysiłku podczas jazdy. Natomiast narty długie przeznaczone są wyłącznie dla osób mogących poszczycić się zaawansowaną techniką zjazdową. Oczywiście nie tylko dobór sprzętu ma wpływ na to czy nasz narciarski urlop będzie można zaliczyć do udanych. Dużo zależy również od miejsca, które wybierzemy na wypoczynek. Osoby lubiące spokój i ciszę z pewnością będą wolały spędzić ten czas w mniejszych górskich miejscowościach, z dala od miejskiego zgiełku, hałasu samochodów. W Polsce taką miejscowością jest chociażby beskidzka Istebna. Jej przeciwieństwem, a więc miejscem, w którym ciągle dużo się dzieje jest Zakopane czy również mniejsza od Zakopanego Krynica Zdrój. Tam spędzimy czas zarówno przy grzanym winie w klimatycznej knajpce pod stokiem czy na koncercie góralskim. Wśród polskich miejscowości narciarskich można by wspomnieć o wielu atrakcyjnych zakątkach. Warto docenić ten wybór i odwiedzać wspaniałe góry w kraju.

Dodaj komentarz