Leasing czy kredyt samochodowy – próba porównania

Leasing czy kredyt samochodowy - próba porównania

Gdy zastanawiamy się nad autem firmowym, zwykle mamy świadomość tego, że klasyczny kredyt samochodowy wcale nie musi być jedyną opcją. Nie mniej interesujący okazuje się również leasing samochodowy, z którego korzysta dziś coraz większa grupa przedsiębiorców. Na jakie rozwiązanie należy się więc zdecydować?

Najważniejsze różnice

Różnicom pomiędzy leasingiem i kredytem samochodowym poświęca się wiele uwagi. Która z nich jest jednak tą najbardziej zasadniczą? Najczęściej odpowiadając na tak postawione pytanie zwraca się uwagę na to, że leasing pozwala na najem samochodu w określonym czasie, formą zapłaty za pojazd są zaś raty leasingowe. Kredyt z kolei jest produktem bankowym, dzięki któremu możliwe staje się pozyskanie środków na określony cel. W konsekwencji kredyt pozwala nam na wejście w posiadanie pojazdu raz na zawsze, podczas gdy w przypadku leasingu kwestia ta, co do zasady, pozostaje otwarta.

Inne aspekty różnicujące kredyt i leasing

O poważnej różnicy pomiędzy omawianymi tu produktami mówi się także w kontekście czasu trwania umowy. Gdy mamy do czynienia z kredytem, przepisy prawa podatkowego i stawki amortyzacji w żaden sposób go nie ograniczają, zwykle jednak mamy do czynienia z pewnymi standardami wyznaczonymi przez bank, do których należy się dostosować. Klient decydujący się na leasing samochodowy może nie tylko indywidualnie ustalać, jak wysokie będą miesięczne art., ale i jak duży jest tak zwany czynsz inicjalny wpływający na ich wysokość. Oczywiście, sama umowa leasingu nie jest aż tak elastyczna, jak życzyliby sobie tego przedsiębiorcy, wymaga jednak przedstawienia mniejszej liczby dokumentów niż ma to miejsce w przypadku umowy kredytu. W przypadku leasingu mamy też do czynienia z pewnymi korzyściami podatkowymi, choć zawsze warto pamiętać o tym, że prawo w tym zakresie jest często zmieniane.

Problem opłacalności

Co do zasady, kredyt jest uważany za opłacalny przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na samochodzie o dość niskiej wartości. W innym przypadku warto pomyśleć przede wszystkim o leasingu mając na uwadze również to, że daje nam on pewne korzyści podatkowe.

Dodaj komentarz