Kredyty gotówkowe – dokumenty potrzebne do wzięcia kredytu

Kredyty gotówkowe – dokumenty potrzebne do wzięcia kredytu

Kredyty gotówkowe są najczęściej wykorzystywanym przez Polaków narzędziem bankowym. Szacuje się z tego typu pożyczek, skorzystało nawet osiemdziesiąt procent klientów polskich banków, a co roku udziela się ponad pół miliona kredytów.

Aby wziąć kredyt gotówkowy, musimy mieć skończone osiemnaście lat i uregulowany status pobyt w Polsce. Oznacza to, że musimy być albo obywatelem Polski, albo mieć przyznaną jakąś formę statusu tolerowanego pobytu. Dodatkowo powinniśmy posiadać pracę lub inne źródło uzyskiwania przychodu. Zanim zaciągniemy zobowiązanie, warto zrobić porównanie wszystkich ofert dostępnych na rynku i wybrać tą, która jest dla nas ekonomicznie najkorzystniejsza. Warto tu przede wszystkim zwrócić uwagę na oprocentowanie oraz całościowy koszt podjęcia kredytu.

Kiedy już wybierzemy najkorzystniejszą dla nas ofertę, to musimy oczywiście przed przyjściem do banku przygotować dokumenty, które będą nam potrzebne, aby wziąć kredyt gotówkowy. Musimy mieć oczywiście dokument, który potwierdzi naszą tożsamość. Najczęściej jest to dowód osobisty, ale bank będzie honorował w większości przypadków każdy dokument, który zawiera numer PESEL. Potrzebne nam też będzie zaświadczenie, które przekona bank, że jesteśmy w stanie spłacić nasz kredyt w terminie. W przypadku osób, które są zatrudnione na czas nieokreślony, będzie to zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości zarobków. Jeżeli prowadzimy samodzielną działalność gospodarczą, to musimy donieść wszelkie dokumenty firmy oraz księgę rozrachunkową. Niektóre banki mogą też żądać zaświadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych oraz Urzędu Skarbowego, że nie zalegamy w tych instytucjach z podatkami i składkami.

Bank może nie wymagać od nas zaświadczeń tylko w jednym przypadku. Stanie się tak, kiedy mam w tym właśnie banku konto, dłużej niż na przykład rok. W takim przypadku bank sam jest w stanie sprawdzić, jak wygląda nasza historia dochodów i na tej podstawie podjąć decyzję jak dalece jesteśmy dla niego wiarygodni jako osoba spłacająca swoje zobowiązanie w terminie.

Dodaj komentarz