Jaki lakier wybrać do drewna?

Jaki lakier wybrać do drewna

Jeśli zdecydujemy się na lakierowanie podłogi, zamiast jej olejowanie lub lakierowanie mebli, to pozostaje nam jeszcze wybór samego lakieru.

Jest rzeczą oczywistą, że nie istnieje lakier uniwersalny, który nada się do każdego rodzaju drewna i w każdych okolicznościach. Lakiery różnią się od siebie składem, a ten określa odporność na różne czynniki szkodliwe, a także to, z jakimi gatunkami drewna czy z jak obrobionymi elementami lakier będzie łączył się lepiej, a z jakimi gorzej. Istnieją zatem lakiery, które są wzbogacone substancjami toksycznymi, które zaś sprawiają, że powstająca powłoka jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia, a także na przykład lakier bezbarwny do drewna.

Istnieje jednak generalnie kilka zasad, które pozwolą nam lepiej podjąć decyzję o tym, jaki lakier wybierzemy. Lakiery dzielą się przede wszystkim ze względu na to, czy nadają się do zastosowania na zewnątrz i wewnątrz. Lakiery do zastosowań zewnętrznych tworzą zwykle grubszą, trwalszą, twardszą i mniej porowatą powłokę. To pozwala im lepszą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i w pełni chronić drewno przed dostępem wilgoci do jego głębszych warstw. Z kolei lakiery, które zostały zaprojektowane i stworzone do wnętrz, są mniej odporne na warunki atmosferyczne, a także zapewniają ograniczony stopień ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jednak w bezpośrednim aplikowaniu są dużo wygodniejsze, łatwiejsze do naniesienia i szybciej schną.

Lakiery też mogą dawać zupełnie inny efekt wizualny. Istnieje zatem matowy lakier, który jest mniej odporny na działanie wilgoci, ale za to nie widać na jego powierzchni drobnych zarysowań. Lakier z połyskiem zapewnia największą ochronę przed wilgocią, ale im gładsza jest powierzchnia i bardziej świecąca, tym lepiej niestety widać wszelkie, nawet mikroskopijne uszkodzenia mechaniczne. Ostatecznie pozostaje nam jeszcze dobrać kolor lakieru. Ten jest uzależniony od gatunku drewna. I najkorzystniej jest wybrać lakier bezbarwny do drewna, który może nadać połysk lub stanowić wykończenie matowe.

Dodaj komentarz