Jak urządzić nowoczesny pokój dla nastolatka?

Jak urządzić nowoczesny pokój dla nastolatka?

Starsze dzieci, wkraczając w wiek nastoletni, powoli wychodzą z kolorowego świata bajek i zmieniają się ich wymagania. Dlatego właśnie zmienić musi się także aranżacja ich pokoju. Często są to zmiany dość radykalne, co nie powinno niepokoić – młodzi ludzie dążą w ten sposób do wyrażenia swojej indywidualności i do podkreślenia odrębności.

Nowoczesny pokój młodzieżowy mówi dużo o zainteresowaniach jego mieszkańca, posiada wiele modnych akcentów i pozwala na wygodny odpoczynek, naukę, spotkania z przyjaciółmi. Urządzając go, warto podzielić przestrzeń na kilka stref.

Strefa odpoczynku

Przede wszystkim, pokój nastolatka będzie służył mu jako miejsce odpoczynku i kąt, w którym może zaznać prywatności, poczytać książki, pograć lub surfować po sieci. Podstawą będzie oczywiście wygodne łóżko. W mniejszych pokojach sprawdzi się łóżko na antresoli, pod którą można ustawić biurko lub regał, w większych – mebel ustawiony bezpośrednio na ziemi. Warto kierować się gustem samego dziecka – to ono będzie tutaj spało, odpoczywało i regenerowało swoje siły na kolejne dni pełne wyzwań. Strefa odpoczynku może być ograniczona kotarą lub umiejscowiona w oddalonym od drzwi kącie pokoju. Spokojny sen ułatwi użycie stonowanych, minimalistycznych barw, na przykład szarości. Nowoczesny pokój młodzieżowy nie obędzie się bez akcentów w takich odcieniach.

Strefa nauki

Ważną częścią życia nastolatka jest szkoła. Warto zadbać o to, by w pokoju stało wygodne, dobrze oświetlone biurko. Modnym i bardzo przydatnym dodatkiem jest tablica, lub duży fragment ściany pomalowany farbą, po której można pisać kredą. To ułatwi zapamiętanie kluczowych informacji lub otoczenie się ulubionymi hasłami, fragmentami piosenek, rysunkami, by jeszcze bardziej spersonalizować pokój.

Strefa spotkań

Dla nastolatka niezwykle ważne są dobre kontakty ze znajomymi i przyjaciółmi. Prawdopodobnie będzie często zapraszał ich do siebie, więc warto pomyśleć o komforcie tych spotkań. Rozwiązań jest wiele – w nowoczesnej aranżacji wnętrz kanapę zastępuje się materacami na podłodze lub miękkimi poduszkami i pufami, na których może usiąść kilka osób. W takim kącie warto też postawić stolik, na którym można wygodnie położyć napoje czy przekąski.

Dodaj komentarz