Czy warto wysłać dziecko na zagraniczne kolonie?

Czy warto wysłać dziecko na zagraniczne kolonie?

Gdy planujemy zorganizowany wyjazd dla dziecka, zwykle w centrum naszej uwagi znajdują się przede wszystkim polskie góry i morze. Tymczasem okazuje się, że nie jest to wcale jedyna forma wypoczynku. Już od lat modne są także wyjazdy za granicę organizowane właśnie z myślą o uczniach.

Kto może skorzystać z wyjazdu?

Kolonie zagraniczne przeważnie są organizowane z myślą o nastolatkach. Odbywają się w pewnej odległości od rodzinnego domu, gdyby więc dziecko miało problem z aklimatyzacją i tęskniło za rodzicami, odebranie go przez opiekuna byłoby znacznie trudniejsze niż podczas obozu nad polskim morzem. Zagraniczny wyjazd byłby dla wielu młodszych dzieci stresującym doświadczeniem, tymczasem nastolatki przeważnie podchodzą do niego z optymizmem i nie ukrywają, że nie mogą się go doczekać. Atutem zagranicznej kolonii jest również to, że jest wyjazdem dłuższym. Już samo dostanie się na miejsce, w którym jest organizowana, wymaga czasu, nic więc dziwnego, że czas spędzony poza Polską automatycznie się wydłuża. To spory test nawet dla starszych uczestników, którzy ni ukrywają, że pobyt na kolonii za granicą uczy ich samodzielności.

Jakie zalety ma wyjazd zagraniczny

Wyjazd za granicę ma dziesiątki zalet docenianych zarówno przez jego uczestników, jak i ich rodziców. Chyba najważniejszą jest możliwość zdobycia nowych doświadczeń. Pobyt za granicą dłużej niż przez kilka dni skutecznie weryfikuje wyobrażenia na temat takiego wyjazdu. Pozwala spojrzeć z pewnym dystansem na otaczający świat, uczy przy tym również dystansu do siebie. W czasie zagranicznego wyjazdu dzieci zyskują szansę na poznanie nowych miejsc, zapoznanie się z tradycjami odmiennymi od tych, z którymi mamy do czynienia w Polsce, a przede wszystkim – możliwość przetestowania w praktyce swoich umiejętności językowych. Z dala od kraju łatwiej nawiązują się też przyjaźnie. Nadal trwa dziecięca rywalizacja, w pewnym momencie jednak możemy zauważyć również dążenie do tego, aby łączyć siły i wspólnie stawiać czoła wyzwaniom.

Dodaj komentarz