Wypadanie włosów jesienią

Więcej ciepła z kominka

Utrata stu włosów dziennie uważana jest za normę. Wiele osób obserwuje natomiast, że jesienią coraz więcej włosów spada z jego głowy. Dlaczego tak się dzieje? „Bad Hair Days” – zły dzień dla włosów, okres w którym włosy wyglądają fatalnie. Takie dni najczęściej pojawiają się jesienią. Po pewnym czasie to przeklęcie znowu przemija. Dlatego też wiele osób wierzy, że człowiek tak jak zwierzęta, „zrzuca sierść, u zwierzą ten proces jest faktem, u ludzi natomiast nie ma takiego fenomenu”.

To jest całkiem naturalny cykl włosów, w którym zmienia się faza porostu z fazą odpoczynku

Wypadanie włosów jesieniąSpójrzmy na to na podstawie typowego korzenia włosa, nazwijmy go Karl. Karl rozpoczyna fazę porostu i produkuje nowy włos. Podczas tej fazy, która trwa cztery do sześciu lat, Karl ciężko pracuje. Następnie staje się on zmęczony i musi sobie odpocząć. Zaczyna się faza spoczynku, zwana również fazą telogenu, podczas której Karl odpycha wytworzonego włosa. Po dwóch do czterech miesięcy Karl jest ponownie w dobrej kondycji i zaczyna nową fazę porostu. Istotnym punktem przy tym jest, że włosy telogenowe bardzo łatwo wypadają. Późnym latem dochodzi do gromadzenia włosów telogenowych, dlatego też wiele włosów wypada.

Głównym powodem tego stanu rzeczy są intensywne promienie słoneczne

Aby chronić skórę głowy zmieniają rozmnożone korzenie włosów fazę porostu na fazę spoczynku. Około 3-4 miesięcy poźniej, włosy te wypadają. Im dłużej włosy i skóra głowy wystawiana jest na słońce, tym więcej włosów wypada jesienią. Ponieważ porost włosów przestrzega pewnych cyklów, może dochodzi również wiosną do częstego wypadania włosów telogenowych. Dla obciążonych wypadania włosów (to nie jest w właściwie, bo włosy telogenowe wypadają tak, czy siak) jest tylko jedna rozsądny środek zapobiegawczy: nosić podczas letnich miesięcy często nakrycie głowy i spędzać więcej czasu w cieniu. Tylko w ten sposób możesz zapobiec wypadaniu włosów talogenowych jesienią. Oczywiście istnieją inne rodzaje wypadania włosów, np. hormonalny lub wywołany przez stres. Jeśli włosy nie odrosną zimą, najlepiej przyczynę tego stanu wyjaśnić profesjonalnie.

Dodaj komentarz