Włoskie szopki i przysmaki

Symbolika rodzajów kwiatów

Włoskie szopki i przysmaki

Od wieków Włochy słyną z budowy przepięknych szopek. Znaleźć je można w każdym włoskim domu, dla wielu Włochów są one ważniejszym od choinki symbolem Bożego Narodzenia.

Tradycja budowania szopek

Tradycja budowania szopek zrodziła się we Włoszech w XIII wieku. W okresie średniowiecza niewiele osób umiało czytać. Aby przedstawić im biblijne opowieści wykorzystywano więc żywe obrazy. Pierwsza żywa szopka narodziła się z inicjatywy świętego Franciszka z Asyżu w roku 1223. Żywa scena narodzenia została odegrana w grocie w miejscowości Greccio. Tradycja ta rozeszła się na cały świat. Pod koniec XIII wieku wraz z franciszkanami trafiła także do Polski.

Arcydzieła włoskich artystów

Przed wiekami figurki do szopek wykonywane były we Włoszech głównie z malowanej terakoty. Rzadziej wytwarzano je z muszli morskich lub korala. Szaty postaci do szopek szyto z kosztownych, bardzo pięknych tkanin. Dzisiaj figurki wykonuje się także z gipsu, masy solnej, kamienia, drewna, plastiku. One także mają pieczołowicie uszyte stroje, robią ogromne wrażenie precyzją detalu i bogactwem mimiki. W portach, na przykład w Rimini, szopki buduje się z morskiego piasku. We Włoszech szopki ustawiane są w święto Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, czyli 8 grudnia. Nie ma w nich jeszcze figurki Dzieciątka. Jest ona wkładana do szopek dopiero o godzinie 24.00 w wigilię. 6 stycznia w szopkach pojawiają się figurki trzech króli. W wigilijny wieczór o godzinie 19.00 odsłaniania jest szopka na placu świętego Piotra w Rzymie. Najpiękniejsze figurki do szopek wytwarzane są w Neapolu. Najwięcej pracowni mieści się przy ulicy San Gregorio Armeno. Figurki sprzedawane są w nich przez cały rok.

Panettone

Świątecznym włoskim przysmakiem jest między innymi panettone. To bardzo puchata drożdżowa babka pełna bakalii. Ojczyzną panettone jest Mediolan. Babka bardzo szybko podbiła serca wszystkich Włochów, w grudniu jest sprzedawana niemal w każdym sklepie. W wielu domach zapakowana w kartonowe, pięknie zdobione pudełka babka wręczana jest jako prezent.

Dodaj komentarz