Witamy Nowy Rok za granicą

Witamy Nowy Rok za granicą

Nowy Rok można powitać za granicą: w Berlinie, Wiedniu lub w Pradze. Jak bawią się nasi sąsiedzi?

Berlin

Najsłynniejsza w Europie zabawa sylwestrowa na świeżym powietrzu odbywa się pod Bramą Brandenburską. Jest organizowana już od wielu lat, a każdego roku czekają na mieszkańców Berlina i turystów nowe atrakcje. Niezliczone bary i sceny ustawiane są na liczącym dwa kilometry odcinku od Bramy Brandenburskiej do Siegessäule. O północy odbywa się głośne odliczanie ostatnich minut starego roku. Na sylwestra zaprasza także Aquapark Tropical Islands: tropikalna wyspa w pobliżu Berlina. Z Berlina można do aquaparku dojechać kursującym co 60 minut pociągiem.

Wiedeń

Zabawy rozpoczynają się 31 grudnia już w godzinach południowych. Sylwestrowy szlak rozpoczyna się na Rathausplatz i kończy aż na Prater. W Wiedniu mieszkańcy i turyści bawią się przede wszystkim w rytmie walca. Błyskawiczny kurs tego tańca można odbyć na Stephanplatz. Słynny w całej Europie wiedeński festyn sylwestrowy – Silverpfad – odbywa się na Ringstraße. Tutaj również króluje walc. Na Rathausplatz tłumy mieszkańców Wiednia i turyści gromadzą się także w noworoczny poranek. Transmitowany jest tam na telebimach słynny nie tylko w całej Europie, ale także w całym świecie Noworoczny Koncert Wiedeńskich Filharmoników. W Nowy Rok w kawiarniach i na Rathausplatz serwowane jest słynne kacowe śniadanie.

Praga

Uliczne zabawy sylwestrowe przyciągają do stolicy Czech mnóstwo turystów, także z Polski. Tradycyjnym punktem spotkań jest gigantycznych rozmiarów choinka ustawiona w samym sercu Starego Miasta. O godzinie 15.00 rozpoczynają się zabawy dla dzieci: wspólne tańce przy muzyce na żywo, zabawy i konkurs. Od godziny 18.00 rozpoczynają się atrakcje dla dorosłych. Do tańca grają liczne zespoły, organizowane są występy kabaretowe i pokazy rewiowe. Wzdłuż uliczek rozstawione są stoiska, na których można kupić czeskie przysmaki. O północy rozpoczyna się pokaz sztucznych ogni. Wystrzeliwane fajerwerki widoczne są między innymi z Mostu Karola.

Dodaj komentarz