Wigilijne zwyczaje

Wigilijne zwyczaje

W żadnym kraju Wigilia, a zwłaszcza spożywana wraz z pierwszą gwiazdką na niebie wieczerza nie jest obchodzona tak uroczyście jak w Polsce. Tradycyjnie wigilijny wieczór spędzamy z najbliższymi, świąteczne wizyty może składać dopiero w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Wiele wigilijnych zwyczajów narodziło się wiele lat temu, historia niektórych sięga nawet jeszcze średniowiecza. Których z nich podtrzymujemy do dzisiaj?

Potrawy

Na stole powinno znaleźć się 12 potraw na część 12 apostołów lub 9 na część 9 chórów anielskich. Niezależnie od tego, czy potraw jest tylko 9, czy aż 12 każdej z nich należy spróbować. Skosztowanie każdej potrawy jest konieczne, jeśli chcemy, aby przez cały następny rok towarzyszyło nam szczęście i powodzenie. Zestaw dań jest różny, ale najczęściej na stole wigilijnym pojawia się:
– barszcz czerwony. W niektórych regionach zastępuje go zupa grzybowa, w innych rybna;
– smażony karp;
– śledzie;
– kapusta z suszonymi grzybami;
– kompot z suszonych gruszek, jabłek i śliwek.

Dawniej resztki z wigilijnej kolacji dawano zwierzętom. Wierzono bowiem, że o północy przemawiają one ludzkim głosem. Szczególnie dotyczyło to bydła, które było obecne przy narodzeniu Jezusa.

Jeden talerz więcej

Na wigilijnym stole zawsze znajduje się jedno nakrycie więcej niż liczba osób, które zasiądą do kolacji. To talerz dla niespodziewanego gościa. W wielu domach dodatkowe nakrycie jest symbolem pamięci o tych, którzy odeszli do Domu Ojca.

Sianko

Tradycyjnie wigilijny stół powinien zostać nakryty śnieżnobiałym obrusem. Pod nim nie może zabraknąć sianka. Ma nam ono przypominać, że Dzieciątko Jezus narodziło się w ubóstwie, że po narodzeniu Maryja złożyła go w wypełnionym sianem żłobie.

Opłatek

Dzielenie się opłatkiem to najważniejszy moment wigilijnej wieczerzy. Ten moment poprzedzony jest odczytaniem fragmentu Ewangelii według świętego Łukasza o narodzeniu Jezusa. Dzielenie się opłatkiem ma bardzo głęboki wymiar, symbolizuje zgodę i miłość w rodzinie. Jest to także okazja, aby pogodzić się ze skłóconymi członkami rodziny.

Dodaj komentarz