Wigilijne potrawy

Wigilijne potrawy

Kolacja wigilijna to najważniejsza część Wigilii – dnia, który bezpośrednio poprzedza Boże Narodzenie. Przy wigilijnym stole zasiada cała rodzina, często przyjeżdżają nawet ci, którzy na co dzień bardzo rzadko spotykają się ze swoimi bliskimi. Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia staramy się, aby na stole nie zabrakło świątecznych smakołyków.

Równie dużą wagę przywiązujemy do potraw wigilijnych. Często przygotowujemy dania tradycyjne, które przygotowywały nasze prababcie, babcie, mamy. Jakie potrawy najczęściej goszczą na stołach?

Tradycyjnie na wieczerzę wigilijną podawanych jest 12 potraw

Liczba potraw symbolizuje 12 apostołów. Dania przygotowywane na tę wyjątkową w roku kolację często różnią się w różnych regionach Polski. Są jednak i takie, które zjemy zarówno na Podhalu jak i na Mazowszu, czy na wschodzie Polski. Zgodnie z tradycją musimy spróbować każdej potrawy, która pojawi się na stole. Dzięki temu zapewnimy sobie szczęście w nadchodzącym roku.

W wielu domach obowiązkowo na stole wigilijnym pojawia się czerwony barszcz

W jednych domach jest on podawany z uszkami, w innych podaje się go z pierogami z farszem z grzybów i kiszonej kapusty. Najlepszy smak ma barszcz ugotowany na wywarze z dużej ilości warzyw z dodatkiem zakwasu z ukiszonych wcześniej buraczków. Obowiązkowo do barszczu dodaje się sól, pieprz, czosnek i majeranek. W niektórych domach wywar gotuje się z dodatkiem kwaśnych lub winnych jabłek, a gotowy barszcz doprawia się miodem. W innych domach na stole podczas Wigilii nie może zabraknąć zupy grzybowej gotowanej na suszonych prawdziwkach. Tradycyjnie na stole pojawiają się ryby. Coraz częściej jednak zamiast ościstego karpia podaje się pstrąga, sandacza, czy łososia. W niektórych regionach Polski tradycyjnym daniem wigilijnym są także gołąbki z farszem z kaszy gryczanej. Tego dnia nie są podawane mięsa – kolacja wigilijna jest postna. Potrawy przyrządza się na oleju lub oliwie. Tradycyjne desery to kutia, łazanki z makiem, a w niektórych domach drożdżowe racuchy.

Dodaj komentarz