Wigilia: co podać małym dzieciom?

Wigilia: co podać małym dzieciom?

Wieczerza wigilijna to najbardziej niezwykłe wydarzenie w całym roku. Szczególna oprawa, spotkanie z rodziną, prezenty, opłatek – wszystko to sprawia, że nierzadko pod Wigilii w naszych oczach pojawiają się łzy. Mówiąc o kolacji wigilijnej, nie zapominamy o potrawach, wśród których znajdują się ryby, dania z kapustą, grzybami. Pojawia się pytanie co w tą wyjątkową kolację podać małym dzieciom?

Dzieci szczególnie mocno przeżywają Wigilię. Towarzyszy im cały szereg emocji, które związane są z oczekiwaniem na prezenty, pierwszą gwiazdką i całą niezwykłą oprawą kolacji. Warto zatroszczyć się o to, aby kolacja wigilijna była wyjątkowa również pod względem potraw. Nie można jednak zapomnieć, że muszą one być dostosowane do wieku dziecka, a także jego stanu zdrowia. Czy to oznacza, że trzeba gotować podwójnie: jedne dania dla dorosłych, inne dla dzieci? Niekoniecznie. Wystarczy nieco zmodyfikować przepisy na potrawy dla dorosłych.

Niemowlę po 6. miesiącu życia

W tym okresie podstawowy element diety stanowi nadal mleko. Już jednak w diecie maluszka pojawiają się lekkostrawne kaszki pozbawione glutenu, warzywa oraz owoce. W Wigilię świetnie sprawdzi się zupa z buraczkami. Nie należy jednak jej solić i dodawać do niej cukru. Sok z cytryny i zioła to jednak coś, co można dodać do zupy bez żadnych obaw. Zupę warto zmiksować, dodając do niej odrobinę oliwy. Na deser warto przygotować domowy kisiel. Jeśli postawimy na żurawinę, maluch dostanie deser typowo świąteczny.

Roczne dziecko

W tym wieku można już maluchowi podać pierogi. Ważne jednak, aby nie były one ciężkostrawne. Farsz z kapusty kiszonej i grzybów odpada więc. Świetnie sprawdzi się biały ser. Aby maluch poczuł nieco świątecznej atmosfery, na deser warto podać mu upieczone jabłko. Ostrożnie jednak z cynamonem, który może uczulać i podrażnić delikatny układ pokarmowy dziecka. Jeśli chcemy podać dziecku ryby, wystrzegamy się karpia. Oczywiście z uwagi na ości. Dobrym wyborem będzie dorsz, a nawet łosoś. Decydując się na tą ostatnią rybę, warto szukać w sklepach łososia dzikiego.

Dodaj komentarz