Wierzenia i przesądy religijne

Wierzenia i przesądy religijne

Wigilia Bożego Narodzenia to wyjątkowy dzień, do którego przykładamy ogromną wagę. Traktujemy ją jako najbardziej rodzinny czas i większość z nas nie wyobraża sobie Wigilii bez swoich bliskich.

Z tym dniem związane są najróżniejsze wierzenia i przesądy, do których w wielu domach nadal przywiązuje się dużą uwagę.

Święta

Kiedy mówimy o wierzeniach i przesądach związanych z Wigilią, warto podkreślić, że zdecydowana większość z nich ma swoje źródło w lokalnych wierzeniach pogańskich. Co ciekawe, jeszcze w XIX wieku panowało powszechne przekonanie, że Wigilia jest dniem, kiedy ukazać może się bliska nam osoba, która zmarła w bieżącym roku. Aby jednak tak się stało, należy wyjść do sieni i spoglądając przez dziurkę od klucza patrzeć w kierunku izby. Osoba zmarła będzie siedziała przy stole między żyjącymi. W niektórych domach nadal wierzy się, że podczas wieczerzy wigilijnej obecne są dusze bliskich nam zmarłych.

Przez wieku uważano, że brak poszanowania dla tego wyjątkowego dnia sprawi, że przydarzać będą się nam różne nieszczęścia. Przekonanie to ma przełożenie na dzisiejszy przesąd, że w Wigilię nie można się kłócić. Zamiast tego mamy sobie wzajemnie okazywać życzliwość i sympatię.

Do dzisiaj wierzymy również, że w wigilijny poranek pierwszą osobą, która przekroczy próg naszego domu powinien być mężczyzna. Zapewni on szczęście przez cały nadchodzący rok.

Świąteczne zwyczaje

Zwyczajem kultywowanym w wielu domach, a który może skończyć się złamanym zębem jest umieszczanie w jednym uszku do barszczu grosika. Osoba, która trafi na monetę będzie miała zapewnione szczęście przez cały nowy rok, który przecież zbliża się wielkimi krokami. Wiele osób wkłada do portfela łuskę z karpia. Ma to także zagwarantować szczęście i dostatek. Nie można zapomnieć również o skosztowaniu podczas wigilijnej wieczerzy każdej z dwunastu potraw goszczących na stole. Zapewni to szczęście i powodzenie.

Wigilia jest niezwykłym dniem w roku. Świadczy o tym nie tylko oprawa, do której przywiązujemy ogromną wagę, ale również mnóstwo wierzeń i przesądów związanych z tym właśnie dniem.

Dodaj komentarz