Wieczerza wigilijna

Wieczerza wigilijna

Wieczerza wigilijna ma magiczną moc. Przy stole tego wieczoru gromadzą się całe rodziny. Dzielimy się opłatkiem zapominając o żalach i prosząc o wybaczenie wyrządzony krzywd. Składamy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem.

Post w Wigilię już nie obowiązuje, ale wciąż przyrządzamy dania postne. Ich zestaw jest bardzo różny. Przenoszą nas one w czasy dzieciństwa, mają także symboliczne znaczenie. Jakie, o tym za chwilę.

Kiedyś na kolację wigilijną podawano nieparzystą liczbę potrwa

Tylko taka liczba dań miała zapewnić dostatek. Z czasem utarła się tradycja przyrządzania 12 potraw na pamiątkę 12 apostołów.
Jedną z najważniejszych potraw na wigilijnym stole są dania rybne. Ryba jest symbolem Chrystusa i chrześcijan, ale również symbolem odradzającego się życia. Wśród rybnych dań królują śledzie i karp. Teraz coraz częściej podawane są także inne ryby: pstrąg, szczupak albo łosoś. Dla dzieci przyrządzane są dania z filetów rybnych, w których nie ma ości.

Na wigilijnych stołach goszczą także dania z dodatkiem suszonych grzybów. Są to nie tylko podawane do czerwonego barszczu uszka, ale także kiszona kapusta duszona z grzybami, kulebiak z nadzieniem z grzybów i kapusty. W wielu domach podaje się wcześniej namoczone w mleku, następnie odciśnięte i usmażone kapelusze suszonych prawdziwków. Potrawy z grzybów lub z ich dodatkiem miały zapewnić w nadchodzącym roku dostatek i szczęście.

Na wieczerzę wigilijną przygotowuje się także dania z maku

W zależności od regionu są to kluski z makiem, w innych łamańce z makiem. Często jest to kutia. W skład kutii wchodzi nie tylko mak, ale także ziarna pszenicy. W niektórych regionach Polski na wigilijnym stole muszą znaleźć się także dania z grochu. Wszelkie ziarna, czy to pszenicy, grochu, czy też maku były symbolem życiodajnej mocy. Staropolska wieczerza koniecznie więc musiała zawierać przynajmniej jedno danie z ziarnami. Dzisiaj także wiele pań domu takie dania przygotowuje, aby kontynuować stare tradycje odziedziczone po przodkach.

Dodaj komentarz