Tradycyjne potrawy na wigilijnym stole

Tradycyjne potrawy na wigilijnym stole

Wigilia dla Polaków to wyjątkowy dzień w roku, który wieńczy wieczerza wigilijna. Po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki i podzieleniu się opłatkiem zasiadamy do elegancko zastawione stołu, na którym nie może zabraknąć tradycyjnych potraw.

Co najczęściej można spotkać na stole wigilijnym? Jakie potrawy uważane są za te najbardziej tradycyjne?

Karp króluje na stole

Wigilia w polskiej tradycji jest kolacją postną. Oznacza to, że na wieczerzy nie pojawiają się dania mięsne. Królują za to ryby. Wśród nich prym wiedzie karp, którego można śmiało określić królem wigilijnego stołu. Najczęściej serwowany jest smażony, ale w wielu domach pojawia się również ten w galarecie. Karp jest rybą niezwykle smaczną, której wadą są jednak liczne ości. Do dzisiaj żywa jest tradycja wkładania do portfela łuski wigilijnego karpia. Ma to zapewnić dobrobyt i pieniądze. Wśród ryb, bez których większość z nas nie wyobraża sobie wigilijnej kolacji wymienić należy również śledzie.

Kompot z suszu

Na wigilijnym stole pojawiają się nie tylko potrawy z ryb, ale również tradycyjny kompot, który jest obowiązkowym elementem tej wyjątkowej kolacji. Przygotowywany jest z suszonych owoców: jabłek, gruszek, śliwek. Obecnie wiele pań domu urozmaica ten tradycyjny kompot dodatkiem cynamonu, goździków, imbiru, miodu, soku z cytryny i pomarańczy. W ten prosty sposób ten wyjątkowy napój zyskuje niezwykły smak i aromat.

Kapusta z grzybami

Tym, bez czego trudno wyobrazić sobie Wigilię jest również kiszona kapusta. Przyrządzamy ją z grzybami, tworząc tym samym danie o niezwykłym smaku. Z kapusty kiszonej robi się również pierogi, które doskonale smakują z czerwonym barszczem. W niektórych regionach nadal przyrządza się kapustę z grochem.

Uszka

Wigilia bez grzybów w polskiej tradycji nie istnieje. To właśnie z suszonych grzybów przygotowuje się farsz do uszek, które serwujemy z czerwonym barszczem. Dobrze przygotowany farsz do uszek jest lekko pikantny, co doskonale podkreśla smak grzybów. Nie można zapomnieć również o dodatku podsmażonej cebulki.

Dodaj komentarz