Technologia druku 3D w medycynie

Technologia druku 3D w medycynie

Postęp w medycynie jest ogromny. Dzięki niemu możliwe stało się wyleczenie chorób, które jeszcze kilkanaście lat temu były nieuleczalne. Postęp w medycynie to także szansa na to, że choroby, które na ten moment są śmiertelne za kilka lat będą chorobami, które uda się lekarzom pokonać. Co ważne wydarzyło się w medycynie?

Żebra, mostek,protezy z drukarki 3D

Drukowanie 3D coraz powszechniej trafia do naszego codziennego życia. Drukarki 3D wykorzystuje również medycyna. Druk 3d jest niskobudżetowy, wykorzystywany jest między innymi do wykonywania protez ręki. Protezy z drukarek 3D trafiają głównie do dzieci, które urodziły się bez górnej kończyny oraz do dzieci, które z różnych przyczyn ją utraciły. Proteza z drukarki 3D jest o wiele tańsza niż tradycyjna, dla osób, które są mniej zamożne jest to olbrzymia szansa na bardzo dobrą i jednocześnie tanią protezę. 3 lata temu lekarze pracujący w szpitalu w Salamance wszczepili pacjentowi po raz pierwszy na świecie żebra i tytanowy mostek wykonane w technologii druku 3D. Mostek oraz żebra zostały wykonane dla mającego 54 lata pacjenta z Hiszpanii, który w efekcie postępującego mięsaka klatki piersiowej stracił część żeber i mostek. Mostek i żebra do przeprowadzenia tej innowacyjnej operacji zostały wydrukowane w australijskiej  firmie Anatomics. Aby drukarka mogła wiernie odtworzyć fragment klatki piersiowej pacjenta, który został usunięty, wykorzystano zdjęcia wysokiej rozdzielczości, które powstały podczas wykonywania u pacjenta tomografii komputerowej.

Urządzenia do operacji żył w technologii 3D

Lekarze, którzy przeprowadzają operacje żylaków kończyn dolnych otrzymali kilka lat temu nowe narzędzie, które ułatwi im przeprowadzenie tego typu operacji metodą endowaskularną. Została opracowana wyciągarka, która ułatwia nie tylko przeprowadzenie zabiegu, ale także pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań. Urządzenie to zostało stworzone w technologii druku 3D. Z pomocą tego urządzenia zostało już wykonanych w naszym kraju kilka operacji.

Dodaj komentarz