Sylwestrowe i noworoczne zwyczaje

Jakie kwiaty wybrać na ślub?

Sylwestrowe i noworoczne zwyczaje

Jest ich mniej niż tych związanych z Wigilią. Nie wszystkie też są obecnie znane i przestrzegane. Warto je więc sobie przypomnieć.

Kiedyś na Mazowszu w sylwestrowy wieczór dorośli psocili niemal jak dzieci. Powszechnym zwyczajem na mazowieckich wsiach było wciąganie wozów na dach stodoły, czy zatykanie kominów. Nikt nie obrażał się na takie żarty, wszyscy świetnie się bawili. Aby zapewnić w Nowym Roku radość i spokój gospodynie na Mazowszu piekły specjalne noworoczne pieczywo. Ozdabiały je wykonanymi z ciasta figurkami i kwiatkami.

Na Kaszubach w sylwestrowy wieczór pojawiała się grupa młodych chłopców z klekotkami

Hałas klekotek miał za zadanie wypędzić stary rok. W sylwestrowy wieczór kaszubskie panny bardzo uważnie nasłuchiwały, z której strony dochodzi szczekanie psów. Z tej strony, z której niosło sę ujadanie psów miał nadejść przyszły narzeczony.

W całym kraju pamiętano, aby w ostatni dzień grudnia nie wdawać się w żadne spory i nie pożyczać pieniędzy. Także długi starano się oddać przez sylwestrem. Miało to zapewnić pomyślność w Nowym Roku. Aby zaprosić dobry los do swojego domu o północy otwierano szeroko drzwi lub okna. W niektórych regionach kraju czyniono to nie o północy, ale rankiem natychmiast po obudzeniu się. Szeroko otwarte w Nowy Rok drzwi miały pokazać, że Nowy Rok jest radośnie witanym, bardzo ważnym gościem. W Małopolsce w sylwestrową noc gospodarze wkładali do kieszeni kilka monet, aby zapewnić sobie dobrobyt.

Wiele osób za przykładem przodków stara się na Nowy Rok, aby lodówka/spiżarnia była pełna

Dzięki temu Nowy Rok będzie wyjątkowo pomyślny dla domowników. Szczęście i dostatek zagoszczą w domu także wtedy, kiedy w ostatni dzień starego roku nie będziemy zamiatać. Używając miotły możemy wymieść ze swojego domu szczęście.

Wszystkie czynności, które nasi przodkowie wykonywali ostatniego dnia grudnia miały symboliczne znaczenie. Miały przede wszystkim zapewnić pomyślność w Nowym Roku. Wiele zwyczajów trudno jest dzisiaj kultywować, ale są takie, które także dzisiaj pomogą nam w przywołaniu dobrego losu.

Dodaj komentarz