Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia

W Kościołach chrześcijańskich Boże Narodzenie jest drugim po Wielkanocy najważniejszym świętem. W Kościołach, które sprawują liturgię według kalendarza gregoriańskiego przypada ono zawsze 25 grudnia. W Kościołach wschodnich, w których liturgia sprawowana jest według kalendarza juliańskiego jest ono obchodzone później, 7 stycznia.

W Kościele rzymskokatolickim jest świętem nakazanym, oznacza to, że wierni mają obowiązek uczestniczyć tego dnia we mszy świętej. Jest obchodzone jako pamiątka narodzenia Jezusa Chrystusa. Poprzedza je okres oczekiwania zwany adwentem.

Kiedy zaczęto obchodzić Boże Narodzenie?

Aż do IV wieku święto nie nie było obchodzone. Pierwsza wzmianka, że chrześcijanie uroczyście zaczęli świętować przyjście Jezusa na świat pochodzi z roku 354. Data 25 grudnia jest raczej symboliczna, nie znamy dokładnej daty narodzin Jezusa Chrystusa. Wybraną ją na podstawie między innymi apokryfów Nowego Testamentu. Na przełomie V i VI wieku wprowadzony został okres przygotowywania się do świąt Bożego Narodzenia, czyli adwent.

Wigilia

Niektóre Kościoły chrześcijańskie świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczynają 24 grudnia. Jest to Wigilia. Najważniejszym punktem tego dnia jest uroczysta kolacja. Zgodnie z tradycją zasiada się do niej, kiedy na niebie zaświeci pierwsza gwiazdka. Tradycyjnie w Polsce w Wigilię obowiązuje post (zgodnie z nowym Prawem Kanonicznym post już tego dnia nie obowiązuje), ale w innych krajach chrześcijańskich tradycją jest spożywanie potraw mięsnych. Warto też dodać, że nie we wszystkich kościołach chrześcijańskich Wigilia jest świętowana, tak samo, jak nie wszystkie obchodzą Boże Narodzenie. Do tych, którzy nie świętują Bożego Narodzenia należą świadkowie Jehowy.

Paterka

Kulminacyjnym punktem Wigilii jest uczestnictwo w odprawianej o północy mszy świętej zwanej Pasterką lub Mszą Pasterską. Nazwa mszy pochodzi od pasterzy, którzy jako pierwsi oddali hołd narodzonemu Jezusowi. Jest odprawiana między innymi w Polsce, we Włoszech, Austrii, Hiszpanii.

Dodaj komentarz